iso tumma hyytymä (synnytyksestä 3pv)
tuollainen n.8cm tumma hyytymä oli ilmestynyt siteeseen. Muuten vuoto on ollut siistiä. Tarkoittaako jotain tulehdusta vai onko tuo tavallista? Esikoisesta ei tuollaisia ollut :/
Kommentit (5)
hoitajat vaan aina kyseli onko ollu hyytymiä. En sitten hoksannu kysyä mitä merkittee jos niitä ois. Ap
nyrkin kokoinen.. olin vielä sairaalassa ja kysyinkin kätilöltä et mitäs nyt? se ihmetteli hetken ja sanoi et jos niitä tulee lisää niin sano.. no ei kyl sit tullut :)
tuon ison jälkeen vuoto oli hetken runsaampaa ja pari pienempää hyytymää tuli. Mutta katsellaan tuleeko lisää :) ja kai olisi kipujakin jos jotain tulehdusta yrittäisi.
Tokan kanssa oli hyytymiä jo sairaalassa, selvisi ettei kohtuni ollut lähtenyt supistumaan vaan keräsi veret sinne :S Sieltä sitten paineltiin ulos litra verta, yöks ja laitettiin supistava tippa käteen. hempat tippu alle 60.
voisikohan kyse olla juuri tuosta?miksi kyselevät hyytymistä? (tosin kipukin oli niin kova et ei sitä voinnu olla huomaamati).
Muistelisin, et ekassakin oli joitain "sattumia", lähinnä taisi olla silloin kun oli makoillut ja nousi siitä ylös.
Tsemppiä
T: Sanna
tullut ekoina päivinä ihan järkkyjä hyytymiä... Siis oikeasti ISOJA ja kun ei ne oo miltään haisseet tms. niin ei niihin sairaalassakaan kukaan sit puuttunut, vaikka kyselin, jot onks tää ihan normaalia... Kai se sit voi olla.