Antennitelkkarilähetykset loppuvat vuonna 2028, mitä aiot sitten katsella ja mistä??
Kaikkien suomalaisten tv-kanavien lähetykset antennijakelussa päättyy vuoden 2028 lopussa. Tämän jälkeen tv-ohjelmien voi seurata vain netin maksukanavilta. Mitä kanavaa aiot katsoa?
Kommentit (19)
Meillä ei ole antennilla näkynyt ikinä kunnolla. Chromecastilla katsotaan kuidun yli, niin kuin nykyäänkin.
Ihan sama, ei mulla ole TVtä ollut vuosiin, jos jotain haluan katsoa, niin silloin jostain striimipalvelusta.
Nyt meni kuva ja kohta lähtee äänikin.
Youtube:a kuten olen jo kauan tehnyt
Antenniverkon lähetyksiä ei lopeteta, vaan vapaasti vastaanotettavat antenniverkon tv-kanavat siirtyvät lähivuosina DVB-T2-lähetystekniikkaan. Antenniverkon maksu-tv-kanavat lähetetään jo nyt pelkästään DVB-T2-lähetystekniikalla, joka mahdollistaa teräväpiirto- eli HD-ohjelmistojen lähettämisen tai suuremman määrän perustasoisia (SD) ohjelmakanavia.
Kannatti myydä lähetysverkko yksityisille, kannatti.
Aion katsella YLE:n kanavia, saahan johtaja siellä hyvää palkkaa ja bonuksiakin hyvistä ohjelmista:
https://www.iltalehti.fi/talous/a/50109757-7de8-4ada-a7f6-6b4782ee206c
Vierailija kirjoitti:
Aion katsella YLE:n kanavia, saahan johtaja siellä hyvää palkkaa ja bonuksiakin hyvistä ohjelmista:
https://www.iltalehti.fi/talous/a/50109757-7de8-4ada-a7f6-6b4782ee206c
Korvamerkityistä YLE-pakkoveroista maksetaan johtajille vajaan 30 donan kk-palkkaa ja vielä bonukset päälle. Hyvä Suomi, hehehhee!
25 vuoteen en ole katsellut "lähetyksiä" kotonani.
Lopettakaa niiden katsominen, jotta loppuu tuo peruste yleverolle tai ainakin pienenee.
Missä noin on sanottu kun tuli itsellekin uutisena vaikka alalla työskentelen?
Yle vero varmaan lakkautetaan samalla?
Eipä sieltä nytkään tule mitään katsottavaa. Eipä haittaa vaikka ei näkyiskään.