Tokaluokkalaista poikaa kiusattu! Suututtaa!!
Lapseni kertoi eilen, että luokkakaveri ei enää uskalla tulla kouluun kun kiusattu välitunneilla. Poika ei ole vielä kertonut ketä kiusaajat ovat.
Poika on arka ja vain yksi kaveri koulussa. Tämä kaveri usein muiden kanssa. Eli on yksinäinen koulussa.
Harmittaa kun ei ole perheen puhelinnumeroa. Olisin soittanut, että poikani tulee aamulla hakemaan kouluun ja pitää puoliaan välitunneilla. Emme tiedä missä koti sijaitsee.
Kommentit (6)
kaikkia luokkia on vain 1 kpl ja 90% ekaluokkalaisistakin oli jo eskarissa yhtä aikaa. Kaikki tuntevat ainakin ulkonäöltä lasten vanhemmat ja lisäksi jokainen vanhempi antoi tietonsa yhteiseen puhelinluetteloon. Se, että tunnetaan ja tiedetään, vähentää kiusaamista aika lailla ja ainakin päästään helpommin ottamaan asiat puheiksi.
Toivottavasti luokkakaveri saa apua, (koulu)kiusaamista ei pidä koskaan hyväksyä edes hiljaisesti.
Eli vanhemmat ovat tietoisia ja opettaja. Myös luokan oppilaille kerrottu. Siksi asiasta sainkin lapseltani kuulla. Koululla myös yritetty selvittää kiusaajia muiden oppilaiden taholta, vielä ei ole tietoa saatu.
Asia tullut tietoisuuteen vasta eilen.
Luokka perustuu kahden eri eskarin oppilaisiin.
Poika jotenkin jäänyt syrjään. Eli helppo kohde kiusata kun arka ja lähes yksin.
Wilma käytössä. Kehtaako tässä tunkeutua asioihin ja tarjota apua? Vai annetaanko koulun hoitaa asiaa?
Wilma käytössä. Kehtaako tässä tunkeutua asioihin ja tarjota apua? Vai annetaanko koulun hoitaa asiaa?
jos laitat viestiä ja ilmoitat olevasi asiasta tietoinen. Näin koulusta päin ei voida työntää asiaa pelkästään lapsen omaan sekä yliherkkien vanhempien piikkiin.
Kyllä tuo koulun asia on. Ei kannata puuttua, paitsi jos tilanne ei parane. Tosi vaikea sitä on koulun ulkopuolelta tilanteeseen puuttua, vaikka olisi kiusaajan tai kiusatun vanhempikin, saati täysin ulkopuolisen. Kurjaahan tuo on tietenkin.
Eli luokan oppilaat vartoisivat välitunneilla ja hakisivat kouluun.
Ehkä reagoin liian kovasti. Tilanne vaikea koska kiusatun vanhemmat eivät ole sosiaalisia meihin muihin vanhempiin. Pelkään että kokisivat ahdisteluna.
Voisitko sitä kautta viestittää opettajalle? Jos kiusattu itse ei uskalla kenellekään kertoa?