Matkailuautoista ei makseta autoveroa
Suomessa on eniten matkailuautoja henkeä kohden kuin missään muussa Euroopan maassa, yhtensä n. 141 000 autoa vuoden alussa. Jostain syystä ne ovat kaikki olleet ostettaessa verovapaita, toisin kuin muut autot. Vaikka matkailuauto ei ole hyötyajoneuvo tai välttämätön kulkupeli liikkumiseen. Vaan puhdas ylellisyystuote, huviajoneuvo, harvinaisen saastuttava sellainen.
Hallitus aikoo laittaa nämä teiden hirviöt verolle, mutta 15 vuoden(!) siirtymäajalla. Ja samaan aikaan rahaa pitäisi valtion kassaan saada. Siis haloo nyt! 4000 euron haittavero/ vuosi/ auto, niin puhdasta rahaa kilahtaa valtion kirstuun lähes 0,5 miljardia vuodessa. Melkoinen summa ja keneltäkään köyhältä ei mene leipä suusta vaan verotus on edes vähän linjassaan muihin ajoneuvoihin nähden.
Kommentit (10)
Taidat olla kateellinen karavaanareille
Aika vähän ne saastuttaa,ei niillä kukaan ajele 400m kauppaan ja takas kuten tavallisilla autoilla.
Vierailija kirjoitti:
Aika vähän ne saastuttaa,ei niillä kukaan ajele 400m kauppaan ja takas kuten tavallisilla autoilla.
Eipä pidä paikkansa, tiedän monia maalaisia joilla se on ainut auto.
No ehtivät hankkiutua eroon möhköistään
toivottavasti tulee myös tulli Suomeen saapuville karavaanareille
mites ne perävaunut?
Vierailija kirjoitti:
Taidat olla kateellinen karavaanareille
Olen aiiina halunnut köröttää pakulla ympäri suomea ja rillata makkaraa tienposkessa kuunnellen kun neljä koiraani haukkuvat kilpaa jokaiselle ohiajavalle. On tää niin ihanaa elämää, aijettä!
15 vuotta on aikas pitkä siirtymäaika, kun siinä ajassa piti jo lopettaa polttomoottoriautoilu kokonaan muutenkin.
On kaikenlaisia asioita joista ei tiedetä mitään.
Vierailija kirjoitti:
On kaikenlaisia asioita joista ei tiedetä mitään.
Niinpä. Mutta miksi nämä huviautot ovat verovapaita?
Onhan osa veneistäkin verovapaita eikä koske vain matkailuautoilua. Veneet myös saastuttavat!
Joo, mutta kun karavaanarit äänestää persuja, niin ei ne voi. Helpompi ottaa opiskelijoilta ym. muilta merkityksettömiltä ryhmiltä.