Kuinka paljon lukion äikänopella on arviointi- ja suunnitteluhommia päivittäin?
Kommentit (8)
sunnitteluun keskimäärin puoli-puolitoista tuntia/päivä. Yleensä noin 15 min pätkissä. Arviointiin menee kymmenkunta tuntia/jakso. Tää tietysti painottuu sinne jakson loppuun.
Olisikohan iso muutos vaihtaa peruskoulusta lukioon? Onko lukion opettajilla yleensä sekä suomen kielestä että kirjallisuudesta syventävät opinnot? -ap
Tuo linkki ei aukea. Olisikohan iso muutos vaihtaa peruskoulusta lukioon? Onko lukion opettajilla yleensä sekä suomen kielestä että kirjallisuudesta syventävät opinnot? -ap
ope, mutta opiskellut suomen kieltä, eikä ainakaan mun tuttavilla ole syventävät kuin toisesta. Ihan samalla koulutuksella opettavat niin lukiossa kuin yläasteellakin.
pätevyys. Asiantuntemuksen lisääminen lienee tietysti eduksi hakiessa, mutta se voi olla muutakin kuin kirjallisuusaineen syventävät opinnot, kuten toisen kirjallisuusaineen, draamapedagogiikan tai puheviestinnän perusopinnot.
Olisikohan iso muutos vaihtaa peruskoulusta lukioon? Onko lukion opettajilla yleensä sekä suomen kielestä että kirjallisuudesta syventävät opinnot? -ap
ja liitä osoiteriville, toimii kyllä.
(peruskoulussa 16 viikkotuntia)