Mistä johtuu ihmisten heikentynyt moraali?
Tuntuu että tämän ajan ilmiö on se, että mitään ei saisi enää kritisoida ja kaikki pitäisi vain hyväksyä.
Moni asia jota ennen paheksuttiin on nykyään ihan normaalia. Esim. pettäminen, seksityö, itsekkyys, tietyissä piireissä jopa huumeiden käyttöä ihannoidaan.
Ihmiset on vallannut sellainen asenne että vain minulla ja minun tarpeillani on merkitystä.
Kommentit (33)
Individualismi, narsismi, egoismi - siinä noin aluksi.
Itse vain olen alkanut vihaamaan muita ihmisiä. Joten muiden vika, ei minun.
Miksi muista pitäisi välittää? Ei kukaan muu ole yhtäkään välittävää elettä minuun osoittanut.
Synnistä. Nyt eletään kaikenlisäksi lopunaikoja niin itsekkyys,pahuus lisääntynyt. Noin käy kun ollaan luovuttu raamatun sanasta ja Jumalasta.
Viihde. Ihmisille suolletaan joka tuutista tätä uutta kuvaa normaalista. Sitä oppii mitä näkee tehtävän.
Vierailija kirjoitti:
Synnistä. Nyt eletään kaikenlisäksi lopunaikoja niin itsekkyys,pahuus lisääntynyt. Noin käy kun ollaan luovuttu raamatun sanasta ja Jumalasta.
Tämä on kristittyjen selitys asialle - ihan pätevä jos operoidaan noilla termein. Varjoista on - kieltämättä. Pelottaa.
Olisiko alkoholin juonti, tupakka, väärä seura ja oletus että "nuorena pitää kokeilla irtosuhteita", vaikkei se kannata. Nykyään on leluja paristoilla. Ehkä osa etsii romantiikkaa ja pettyy. Entä ateismi (jos ei tiedä edes mikä sielu on), aivopesu, tv:n vaikutus, liika "vapautuminen" kaikelle, ei valita asioita tarkemmin. Kiire, ajattelun puuttuminen, yhteys omaan sisäiseen itseen. Muotivirtauksia vain seurataan?
Hulluus on höllentänyt minunkin moraalia. Miksi välittäisin mistään hulluuden keskellä.
No esimerkiksi siitä että miehen ollessa lapsi hän on nähnyt oman isänsä pettävän äitiään jatkuvasti. Tämä on ollut ns. julkinen salaisuus ja avioliitto on jatkunut muista naisista huolimatta. Tästä on saatu se oppi, että on OK kohdella naisia huonosti.
Eli käytösmallit periytyvät.
En tiedä mistä johtuu. Jokaisella kuitenkin mahdollisuus tehdä parannus. Tai niin on hyvä uskoa. Tarttukaa pelastukseen kun se on mahdollista! Askel askeleelta parempaan.
Onko jokin noista ilmiöistä muka jotenkin uusi?
Aikaisemmin asioista ei puhuttu ehkä niin avoimesti. Miehet saattoivat surutta pettää kotirouviaan ja alkoholin käyttö oli todella ongelmallista. Joku nykypäivän kannabis ei ole mitään verrattuna entisaikojen ryyppäyskulttuuriin.
Liian monet asiat ns. normalisoidaan. Ja jos et voi ymmärtää sitä, niin leimaudut vanhanaikaiseksi juntiksi.
Vierailija kirjoitti:
Liian monet asiat ns. normalisoidaan. Ja jos et voi ymmärtää sitä, niin leimaudut vanhanaikaiseksi juntiksi.
Pienuuttaan he sitä normalisointia tekevät
Elämästä on tullut yhteisökeskeisyyden sijaan minäkeskeistä. Teknologia on niin kehittynyttä ettei enää tarvitse ajatella muita, koska yksinkin pärjää.
Vierailija kirjoitti:
Liian monet asiat ns. normalisoidaan. Ja jos et voi ymmärtää sitä, niin leimaudut vanhanaikaiseksi juntiksi.
Kerro jokin esimerkki normalisoidusta asiasta.
-Avoimet suhteet/polyamoria on kaukana yleisesti hyväksytystä asiasta, vaikka tämä kuvio on aikuisten ihmisten oma ja vapaa päätös
-Pettäminen on yhä tuomittua eikä ole sen yleisempää kuin ennen
-Suomessa on huumeet ovat paljon jyrkemmin tuomittuja verrattuna muihin Euroopan maihin. Alkoholin käyttökin on vähentynyt todella paljon nuorten keskuudessa
-Homoseksuaalisuus on tullut hyväksytyksi, ja heillä on oikeus normaaliin elämään nykyään - tämäkö on se asia, joka hiertää?
Hyveelliset ja korkeat eettiset periaaatteet kuten vastuullisuus, oikeudenmukaisuus ja luotettavuuus, eivät aina toteudu ja toiminta saattaa perustua "mulle kaikki" -periaatteeeseen tai välinpitämättömyyteen ja tehokkuuden maksimoinnin nimissä tehtyihin mielivaltaisiin päätöksiin.
Kaikkien eettisten käytäntöjen ytimenä voidaan pitää kautta historian olemassa ollutta kultaista sääntöä " tehkää muille, mitä haluaisitte itsellenne tehtävän". Ihmisyyden arvostaminen on ymmärrystä kohdella toista kuin kohtelisi itseään. Ihmisen tulisi voida tuntea olevansa aidosti tärkeä ja ihmisenä arvokas.
Koska tukirakenteet ovat heikentyneet, eikä kokonaisuus toimi.
Kuka sen moraalin määrittelee?
Mielestäni moni asia oli vuosikymmeniä sitten moraalitonta, kuten homoseksuaalien leimaaminen sairaiksi ihmisiksi. Tai naisten tuomitseminen, jos eivät menneet naimisiin. Naiset eivät saaneet mennä ravintolaan ilman miessaattajaa. Ennen vanhaan avioliiton sisällä ei voinut tapahtua raiskausta jne.
Kamalia aikoja, en todellakaan kaipaa.
länsimaalainen hedonismi.