Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kannattaako ostaa talo, jossa...

Vierailija
02.02.2011 |

Eli siis asumme nyt 65 neliön paritalon puolikkaassa jossa on 3h+k eli siis kaksi makuuhuonetta. Toinen tosi pieni, on lapsen 3v leikkihuoneena, nukkuu kuitenkin meidän makuuhuoneessa.



Nyt katseltiin tuossa omakotitaloa jossa on 80 neliötä eli on isompi, ja siinä on yläkertaan mahdollisuus rakentaa 2 makuuhuonetta. Mutta ongelma on että siinä on tällä hetkellä vain yksi makuuhuone, vaikka tilaa onkin enemmän. Lapselta siis puuttuisi leikkihuone. Meillä on toinen lapsi "tilauksessa", joten tämä asia mietityttää.



Meillä ei kuitenkaan olisi ihan heti mahdollisuutta rakennuttaa sitä yläkertaa valmiiksi, kun lainaa jouduttaisiin ottaa lisää kuitenkin jo talon ostoon.



Mitä mieltä olette? Asuuko kukaan noin tiiviisti? Onko ongelmia tilojen kanssa? Lähinnä mietityttää lapsen lelut, kun nukkuu kuitenkin edelleen meidän huoneessa, se ei ole ongelma. Ja kuitenkin toiveissa olisi että muutaman vuoden päästä olisi sitten varaa alkaa rakentaa sitä yläkertaakin.



Talo olisi muuten ihanteellisella paikalla, vain 3km päässä nykyisestä talosta, ja tykätään paikasta kovasti. Lapsen ei tarvitsisi vaihtaa päiväkotiakaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut ekat 2v kahden lapsen kanssa niin ettei ollut kun 2h+k. Muutettiin kun pienempi oli 2v ja isompi 4v. Lapset nukkuivat molemmat meidän kanssa makkarissa ja olkkarissa olivat lelut. Joitain voi ehkä haitata ne lelut mutta ei mua kyllä. Lapset kuitenkin tulevat aina leikkimään siihen aikuisten lähelle vaikka olisikin erillinen leikkihuonekin.



Nyt meillä on erillinen leikkihuone ja lapsiakin tullut vielä yksi lisää. Leikkihuone on edelleenkin vajaakäytöllä ja leikit pyörii keittiö-olohuone akselilla. Siis parkkitalo yms. on siellä leikkihuoneessa mutta sitten kun "ratsastetaan" tai tehdään majoja niin kyllä ne pyörii ihan jossain muualla kun siellä leikkihuoneessa. Kaikki kolme vielä alle kouluikäisiä, voisin kuvitella että sitten vähän isommat koululaiset vasta kaipaavat omaa rauhaa.

Vierailija
2/3 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahden pikkulapsen kanssa ruveta niin isoon remonttiin.



Mutta noin pienten lasten kanssa ei musta myöskään tarvitse ihan hirveän paljon tilaa. Asuttiin nelistään 77 neliössä ihan tyytyväisinä kun lapset olivat ihan pieniä. Eivät ne koskaan halunneet olla yksin, tulivat joka tapauksessa aina sinne missä me aikuiset oltiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilaa olisi kumminkin heti enemmän, kovin pienten kanssa ei omista huoneista paljoakaan hyötyä. Jos alue on ihana, yrittäisin suunnitella niin, että siellä voi pysyä. Lisähuoneiden rakennusmahdollisuus ilmeisesti toisi tarvittavat lisäneliöt + huoneet tosi pitkänkin ajan asumiseen. Itse asiassa tilanne kuulostaa hirmu hyvältä. Tilaa tulee heti lisää ja haaveistakin saa totta myöhemmin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä neljä