1.4.2024 enää työtön ei voi ansaita yhtään työtuloja ilman, sen sijaan työkyvytön SAA!!!!!!
1.4.2024 1) enää työtön ei voi ansaita yhtään työtuloja ilman, että se vaikuttaa hänen työttömyysturvaansa. Tähän saakka työtön on voinut ansaita 300 euroa kuukaudessa ilman, että se on pienentänyt työttömyysturvaa. Suojaosan poisto iskee eniten osa-aika- ja keikkatyötä tekeviin. 2) Kelan täyden työkyvyttömän takuueläkkeen määrä on 976,59 euroa kuukaudessa vuonna 2024, päälle asuntotuki, ja LISÄKSI saat silti tienata 737 e kuussa .#Myös työkyvyttömyyseläkkeen aikana saa tehdä töitä ja ansaita, lain mukaan vähintään 737 euroa kuukaudessa. Kun 737 euroa ylittyy, ansioita koskevat myös seuraavat prosenttirajat: jos eläke on täysimääräinen työkyvyttömyyseläke tai kuntoutustuki, ansioita saa olla enintään 40 prosenttia eläkettä edeltävistä ansioita. SUMMA SUMMARUM: Työkyvyttömänä kannattas päätyä olemaan niin pääsisi pienellä osa-aikatyöllä ihan hyville tienesteille
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2d6d1b22-b931-4543-8346-23c0622a4…
Kommentit (72)
saispa ne hullun paperit siis jostain pian
näin olisin "työkyvytön" työntekijä jollekin firmalle osa-aikaisena työntekijänä! ja ehtis vielä ruokajonoon hakemaan ilmaiset ruoat ja siinäkin säästää monta sataa kuussa!
Nyt kannattaa olla työkyvytön? No itse haluaisin olla työkykyinen ja töissä, älkää nyt sairaille olko kateellisia jos jonkusen euron pystyy tienaamaan kun veroja siitä ansiosta maksetaan ihan riittävästi, on sitten valtiolla varaa työttömälle maksaa sohvalla makaamisesta.
Kuka haluaa olla työkyvytön?
Ihan loogista, että oikeasti sairaat tai muuten vaivaiset saavat helpotusta tilanteeseen jolle eivät voi itse mitään.
Työkykyisillä on kuitenkin vapaus valita mitä tekee. Tiedän useamman jotka ei viitsi tehdä töissä enempää tunteja koska sit menee tuet, joten ihan oikein että tähän nyt puututaan kovalla kädellä
Onhan se muutenkin helpompaa kun ei tarvitse lähetellä työhakemuksia eikä täytellä työtön,työtön lappusia 😊
Itsekin tuota pohdiskelin aikoinaan ja tulin siihen lopputulokseen että työkyvyttömänä on aina parempi olla kuin te-toimiston asiakkaana, lisäksi eläkkeellä saa monionkertaisen rahamäärän riippuen tietenkin aikaisemmista työtuloista sekä työuran pituudesta ja saa halutessaan tehdä myös töitä joko virallisia mikä nostaa vanhuuseläkkeen määrää tai ei virallisia missä rahat saa heti näppiin 😊
Vierailija kirjoitti:
saispa ne hullun paperit siis jostain pian
näin olisin "työkyvytön" työntekijä jollekin firmalle osa-aikaisena työntekijänä! ja ehtis vielä ruokajonoon hakemaan ilmaiset ruoat ja siinäkin säästää monta sataa kuussa!
Mene töihin. Oleskeluyhteiskunnan aika on ohi.
Saako sairauspäivärahalla oleva opiskelija tienata yhtään?
Tuossa täytyy olla sairauden takia "ikuisella eläkkeellä". Täytyy siis olla niin sairas, ettei pysty mitään tekemään. Eläkkeelle on niin vaikea päästä.
Se on 976 kun saa tienata. Minusta saisi olla korkeampikin koska työ on parasta kuntoutusta.
Miten työkyvytön pystyy tekemään töitä?
Vierailija kirjoitti:
ei nyt kannattaa ryhtyä työkyvyttömäksi ja tienata lisätienestejä, jännä että työtön ei saa tienata mutta "työkyvytön" saa tienata eli käytännössä 737 e enemmän kuin työtön ja molemmat saa sen asuntotuen.
No ei saa. Asumistuki menee kuten kaikilla muillakin silloin kun tienaa yli oikeuden saada tukea. Eläkkeensaajan asumistuessa ei ole missään vaiheessa ollut mitään oikeutettuja tuloja.
Yrittäjyys helpommaksi ja riskittömämmäksi. YEL uudistus on järjetön. Ennakkoverot ym.
Jokin uusi malli itsensä työllistymiseen kehiin kiitos.
Vierailija kirjoitti:
Miten työkyvytön pystyy tekemään töitä?
Ei tartte olla täysin työkyvytön päästäksen eläkkeelle.
Vierailija kirjoitti:
Miten työkyvytön pystyy tekemään töitä?
Ihminen on työkyvytön jos ei selviä 40 tunnin työviikosta eikä kykene elättämään itseään työllä.
Juu. Ei meillä mitään ideologisia työttömiä ja laiskoja loisia ole olemassa
Muuten vaan tapatyöttömät miettii joukolla, miten hankkia työkyvyttömyys
Tässä on syy sille, miksi se omavastuu viedään teiltä, koska sen sijaan että olisitte innostuneet tekemään työtä enemmänkin kuin sen 300 euroa/kuukausi aloitte käyttämään järjestelmää hyväksenne ja teitte vain just sen 300 euron edestä töitä, mikä ei vaikuta tukiin
eli työkyvytön saa ensin 950e työkyvyttömyysrahaa ja päälle saa tienata 950 e ? työtön ei saa tienata mitään vaan käteen jää aina se 600 e.
työkyvyttömän "tulot "voi olla siis 1900 e kuussa, ja töitä ei tarvii tehdä kuin osa-aikaisesti, ja kun ei ole töissä voi lomailla Espanjassa kun saa sen 950 e pohjarahaa? ja päälle voi hakea ilmaiset safkat ruokajonosta
tuo sopisi mulle mahtavasti!
Vierailija kirjoitti:
Miten työkyvytön pystyy tekemään töitä?
Kannattaa ensin perehtyä työkyvyttömyys määritelmään.
Työkyvyttömyyseläkettä voidaan myöntää työntekijälle, jos työkyky on alentunut sairauden, vian tai vamman vuoksi yhtäjaksoisesti vähintään vuoden ajaksi.
Täyden työeläkkeen voi saada, jos työkyky on alentunut 60-prosenttisesti, osatyökyvyttömyyseläkkeen voi saada 40 prosenttia alentuneella työkyvyllä.
Työkyvyttömyyseläkkeeltä vanhuuseläkkeelle
Työkyvyttömyyseläkkeesi muuttuu automaattisesti samansuuruiseksi vanhuuseläkkeeksi
omassa alimmassa eläkeiässäsi, jos työkyvyttömyytesi on alkanut vuoden 2016 jälkeen
63-vuotiaana, jos työkyvyttömyytesi on alkanut 20062016
65-vuotiaana, jos työkyvyttömyytesi on alkanut ennen vuotta 2006.
Osatyökyvyttömyyseläke muuttuu myös vanhuuseläkkeeksi eläkeiässä, mutta samalla sen määrä kaksinkertaistuu eli muuttuu täyden työkyvyttömyyseläkkeen suuruiseksi.
Täitä ei kannata tehdä. Olen aiemmin tehnyt pikkuhommia sillä suojaosuudella. Nyt ei saa tehdä mitään hieno homma istutaan vaan kotona ja juodaan kaljaa sitten.
ei nyt kannattaa ryhtyä työkyvyttömäksi ja tienata lisätienestejä, jännä että työtön ei saa tienata mutta "työkyvytön" saa tienata eli käytännössä 737 e enemmän kuin työtön ja molemmat saa sen asuntotuen.