Miksei HSL ota mallia ruokakaupoista, pankkikortti on toiminut niissä aina?
Kommentit (12)
Bussi on hieman eri asia kuin maitokauppa.
Bussiin on vähän hankalampi lisätä juoksevaa kaapelia.
Onneksi tulevaisuudessa bussimatkan voi maksaa timanteilla.
Tampereella tuo onnistui laakista. Helsingissä ilmeisesti vaikeampaa.
Turussa toimii myös pankkikortilla maksaminen. Ja Las Palmasissa.
Mutta Tampereella ei ole onnistuttu citypyörien kanssa, vaan siitä on saatu niin hankala systeemi ettei niitä kukaan käytä.
Oulussa, siis landella, on voinut maksaa pankkikortilla bussissa 2000-luvun alusta alkaen.
Vierailija kirjoitti:
Bussi on hieman eri asia kuin maitokauppa.
Muualla maassa busseissa ja ratikoissa voi maksaa kortilla. Ainakin Tampereella ja Kuopiossa. Todennäköisesti muuallakin.
No HSL:llä on niin paljon matkakortti ja/tai mobiilisovellus asiakkaita, ettei fyysinen pankki-/luottokorttimaksu kiinnosta. Jokainen korttimaksu ja varsinkin yhteyden pätkiminen hidastaa matkantekoa. Kun HSL viimeksi uusi korttilukijoita vyöhykemaliin siirryttäessä, oli pankkikorttimaksu monessa paikassa jo käytössä. Miksi sitä ei otettu silloin HSL:lle yhdeksi vaatimukseksi, kun tekniikkaa oli saatavilla? Syy on tuo yllämainittu, kun tarpeeksi kassavirtaa tulee muutenkin, ei kiinnosta palvella satunnaisia pankkikorttiasiakkaita, varsinkin, kun pankki perii jokaisesta korttitapahtumasta maksun ja korttimaksujen purkuun varikolla/ilmateitse tarvittava tekniikka/tekniikan käyttö ole ilmaista.
Tai takseista? Niissäkin kortit on toimineet ikuisuuden.