Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä töitä puolikuntoiset tekee?

Lehtimato
22.03.2024 |

Olen pitkäaikaissairas ja työkyvyttömyyseläkkeellä. Toimettomuus ei tunnu itselle sopivalta, mutta työn pitää olla sellaista jota voi tehdä vain hyvin pienissä erissä.  Luulen, että yrittäjyys on ainoa tapa, jossa voin itse pitää langat käsissä. 

Toimintakyky on voimakkaasti alentunut ja on päiviä, jolloin en pysty kipujen ja fatiikin/aivosumun vuoksi tekemään juuri mitään. Aiemmista ammateista (soster ja opetusala) on ainoastaan iloa pohjaksi, mutta ei työksi asti. Tekisin ehkä mielelläni käsillä jotakin kevyttä luovaa tai ihmisten kanssa jotain (etä) asiaa. En vaan yhtään tiedä mitä. 

Onko muita osa- tai täysin työkyvyttömyyseläkkeellä olevia, jotka on löytäneet oman juttunsa jostain ihan muusta? Mitä se muu on ja miten löysit sen? 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yhdeksän