Miksi vanhoille ihmisille puhutaan kuin pikkulapsille?
Eikö vanhat ihmiset oikeasti enää ymmärrä muuta kuin lapsellista ja tönkköä puhetta vai onko nuoremmilla ihmisillä joku alitajuntainen luulo, ettei ymmärrä?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Kaikki ei ymmärrä.
Miksi niillekin puhutaan ketkä ymmärtää normaalia puhetta?
Monilla huono kuulo tai tarvitsevat selkokieltä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaikki ei ymmärrä.
Miksi niillekin puhutaan ketkä ymmärtää normaalia puhetta?
Mistä sen ihmisen ymmärryksen näkee päällepäin?
Itse en lässytä lapsilleni, enkä vanhuksille.
Ilmankos nykyään joka toisessa mainoksessa lapsi lespaa ällän kanssa ja ässän kanssa.
Koiralle saatan läsyttää, jos se somasti häntää heiluttaa eikä pure.
Huono kuulo usein. Molemmilla vanhemmillani on.
Tällöin kannattaa puhua selkeästi ja helpoin sanoin. Kuulolaitteet toki on, mut vain äiti käyttää.
Mitä? Anoppini puhuu vaikka mitä kieliä ja on yleensä älykkäämpi kuin kanssakeskustelija. Hänelle ei todellakaan puhuta kuin lapselle.
Pitää puhua yksinkertaisesti ja selkeästi, kun kuulo ei toimi kunnolla tai aivot eivät toimi enää normaalisti, kuten vaikka muistisairaalla. Muistisairas taantuu lapsenomaiseksi. Muistan kuinka piti viedä lähes väkisin sisään viemään ostokset ja käymään vessassa ennenkuin meni pihalla olleen vastaavan tapauksen kanssa kaveriksi. Tuli oikeasti mieleen lapsi, joka haluaa kaverin kanssa ulos.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaikki ei ymmärrä.
Miksi niillekin puhutaan ketkä ymmärtää normaalia puhetta?
Mistä sen ihmisen ymmärryksen näkee päällepäin?
Luulisi kyllä, että huomaa aika nopeasti meneekö normaali puhe jakeluun vai ei.
En minä puhu vanhoille kuin lapsille.
Ensin heikkenee muisti, kognitiiviset kyvyt ja abstrakti ajattelu. Ajattelu muuttuu konkreettiseksi ja jumittuvaksi. Sitten heikkenee kuulo. Juttukumppani huomaa kyllä tämän ja alkaa puhumaan selkeällä äänellä simppeleistä hyvänmielen jutuista.
Muistisairas taantuu psyykeltään pikkulapseksi, saattaa jopa kysellä äitiä. Silloin annetaan hoivaa kaikilla tavoin, vaikka lässyttämälläkin. Siinä ei kukaan enää loukkaannu.
Hoitajat puhuu sairaalassa vanhukselle tosi kovalla äänellä vaikka hänellä on ihan normaali kuulo. Pitäisi vaikka ensin selvittää kenelle huudetaan ja kenelle ei
missä? ei meil ainakaan