Yritin eilen kuunnella radio rockkia.
Pitkästä aikaa kuuntelin niin aivan järjettömästi niitä mainoksia. En jaksanut kauan kuunnella ja syy on mainosten määrässä.
Kommentit (12)
Sama vika kaikilla kaupallisilla kanavilla. Ja itseään toistavat soittolistat viimeistelee katastrofin
Mainoskatkot on aivan rasittavan pitkiä. Samoin jotkut korporaation haastattelu- tai "keskustelu "pätkät joissa juontajat huutavat toistensa päälle.
Ei kenenkään itseään kunnioittavan ihmisen tarvi kiduttaa itseään kuuntelemalla kaupallisia radiokanavia.
Ainoa loistava ja järkevä kanava Yle Puhe ensin pilattiin ja sitten lopetettiin.
Radio Rockilla sentään aika fiksut toimittajat, jutut eivät ole ihan diipadaapaa, sitä kuuntelen nykyään.
Itse en jaksa kun Jone Nikula on siellä koko ajan jauhamassa Ukrainasta niin kuin olisi joku helvetin politiikkaradion asiantuntija.
Vierailija kirjoitti:
Itse en jaksa kun Jone Nikula on siellä koko ajan jauhamassa Ukrainasta niin kuin olisi joku helvetin politiikkaradion asiantuntija.
Joutavaa pälätystä kuulee oikeassa elämässä niin paljon että ei kiinnosta enää nikulat sitten.
Miusta kaupallisten radioiden iltapäiväohjelmat on melkoisia rimanalituksia.
Juontaja katsoo aamulla uutiskoosteen, tekee niistä neljän tunnin radio-ohjelman, jossa lukee niitä uutisia omalla persoonallisella tavalla ja kommentoi niitä omalla persoonallisella tavalla.
Jos työ olisi uutisten uudelleen lukemista, niin ei siinä paljoa kapasiteettia tarvita.
Sitten ne mainokset.
Jos on Supla-kanavat, niin 86,7% tarkkuudella joka kanavalla on mainokset suunnilleen samaan aikaan, joten kanavaa vaihtamalla ei pääse mainoksia karkuun.
Kaupalliset radiokanavat.
20 minuuttia mainoksia tunnissa ja loppuaika jotain muuta.
Joo, radio-ohjelmat on pelkkää uutisotsikoiden käsittelyä. Niitä jauhetaan lehdissä, sitten radio-ohjelmissa ja sitten vielä tällä palstalla tunnista ja päivästä toiseen.
Radio Suomi on ihan hyvä kanava, eikä ole mainoksia ja aika laajasti erilaista musiikkia kanavalla soitetaan. Kanavalla on myös useita musiikkiohjelmia. Juontaja vaikuttaa kuitenkin todella paljon ohjelman tasoon. Pääasiallisesti kanavan juontajat ovat kuitenkin ihan hyviä, mutta yksi suuri inhokki, jota ei pysty kuuntelemaan kanavalla kuitenkin on nimittäin Olli Haapakangas.
Groove on meidän suosikki nykyään.
Mä vaihdoin Radio Rockin SuomiRäp Radioon. Jotenki parempi ja rennompi meno. https://radioplay.fi/suomirap/
Mä kuuntelin juuri Elvistä Youtubesta eikä tullut yhtään mainosta...