Tekeekö kukaan muu ruskeakastikkeen kaupan valmisjauhepusseista, esim Knorrin?
Itse teen, en oo koskaan oppinut itse tekemään ruskeakastiketta. Joten tällä mennään.
Ihan hyvää jauhelihakastikettakin on tullut kaupan valmisjauheseoksia apuna käyttäen.
Kommentit (13)
Varmaan tekee, ei yhden takia ympäri Suomen muuten olisi myynnissä.
Mä teen Knorrin kastikejauheesta ruskean kastikkeen. Ei tartte kärtsätä sipulia rasvassa. Riittää kun sipulit pikkasen paistaa rasvassa ja lisää sitten tuota kastikejauhetta sekaan. Yllättävän hyvää kastiketta tulee.
Pienemmällä vaivalla tekee ihan oikean.
Teen ja olen aina tehnyt. On aina kelvannutkin. Sipuli- ja punaviinikastikkeetkin ovat oikein hyviä. Voihan niitä myös tuunata oman maun mukaisesti.
Vierailija kirjoitti:
Paras oli äidin tekemä ruskea kastike. Valurautapannussa kai sen salaisuus. Minulla tulee jauhomössöä tai palaneen käryistä😳Knorrin jauhopussin sisältöön lisään mausteita, menettelee😖
Älä ruskista jauhoja liian kuumalla pannulla. Enemmän aikaa siinä menee, mutta miedommallakin lämmöllä ruskistuu.
En käytä valmisaineksia, mutta usein oikaisen käyttämällä ruskeaa maizena-suurustetta ja lihaliemijauhetta.
Ne on aika kalliita nuo valmiskastikkeet, ja siitä yhdestä pussista tulee vähän. Joskus ostanut hävikkikaupoista edullisemmin kyllä, myös maizenaa joskus on tullut ostettua. Enimmäkseen teen itse.
Hyviä kai ne nuo valmiitkin joskus ovat, herkkusienikastike, viherpippuri-, ja se joku bolognese, pelkkä ruskeakastike vähän blääh.
Mielummin ei. Suolan ja lisäaineiden ja hinnan takia. Vaikeuksia on kyllä ollut välillä se ite tehty onnistumaan kyllä mutta kärsivällisyydellä ja oikeilla lämpötiloilla. Ne heittää välillä.
Mikä ihme siinä jauhojen rasvassa ruskistamisessa ja nesteen lisäämisessä on niin vaikeaa? Kyllä on jauhot ja suola kilohinnoissaan noissa valmispusseissa ja maku on huonompi kuin itse tehden, joten ei, en käytä.
Paras oli äidin tekemä ruskea kastike. Valurautapannussa kai sen salaisuus. Minulla tulee jauhomössöä tai palaneen käryistä😳Knorrin jauhopussin sisältöön lisään mausteita, menettelee😖