Olen kasvisyöjä!!! Lisäksi mulla on laktoosi-intoleranssi.
Anopille jouluaterialle muuta mulle ei ole mitään kuin vihersalaattia! Anoppi oli miehelleni sanonut että olkoon ilman jos ei kinkku ja muut perinteiset ruuat käy. Kermaa lorauttaa laatikoihinkin eli nekään ei mulle käy. No perunaa lämpimäks syön.
Kommentit (6)
vaikkapa savutofua (voi kuorruttaa samoin kuin kinkun) tai ns. kasviskinkkuainekset (lisää vesi ja öljy, paista, kuorruta). Ja eivätkö tosiaan voii laktoositonta kermaa laitaa..?
Mutta jos sekään ei käy, niin vie omat ruuat mukana.
Teet jonkun itsellesi sopivan laatikon, vaikka ns. tavallisista poikkeavan, mistä pidät, vaikka bataatti-, punajuuri- tai monen juureksen laatikon ja viet sen sinne tuliaisena pöytään. Tai jonkun kasvispateen, niitäkin on ihania..
Vähän niinkuin uusia tuulia anopillekin, loukkaantuu tai ei. Melko loukkaavasti on anoppisikin tokaissut, mutta eipä kannata jäädä murehtimaan. Mutta syödä pittää, kasvissyöjänkin. =0)
ottaisin omat ruuat mukaan.
Laatikot, salaatit ja jotain ihanan näköistä mitä anoppi varmasti kadehtii ja haluaa maistaa.
Kyllä sinä selviät!
Jotkut vanhemmat ihmiset eivät mihinkään Hyla-juttuihin tai laktoosittomiin suostu koskemaan, vaikka makueroa ei huomaa millään. Anna sitten maistaa ja todeta, että hyvää se on sekin.
Omat eväät mukaan