sekahedelmäkeittomme:harmaata limaa kovilla klönteillä
Eli mies antoi minun nukkua myöhään aaton kunniaksi ja oli täällä "avuksi" tehnyt jo sekahedelmäkeiton.
Mielenkiintoisen näköistä... kysyin että miten oli sen tehnyt.
"No ihan helppoa, ensin vaan ekitin kunnolla perunajauhoja ja vettä ja sit kun se oli sakeaa, niin laitoin sekaan kaks pussia kuivattuja sekahdelmiä ja jonkin verran kaadoin sokeria".
Että eikun kauppaan hakemaan uuden sekahedelmät sitten...
Kommentit (19)
No ei ne hedelmät pilalla ole. Pistät vaikka siivilään, huuhdot ja laitat veteen kiehumaan.
Eikä ollut kauniisti ajateltu, että saat aattona nukkua ja hän tekee yhden ruokalajin alta pois?
Ei tarvitsisi nöyryyttää miestä yhtään lopputuloksen epäonnistumisen lisäksi, vaan naurahtaa koko jutulle ja just huuhtoa sekametelit lävikössä ja näyttää miehelle kuinka soppa tehdään että ensi vuonna osaaa.
Oikeasti, miehille on tärkeää saada tuntea onnistuvansa tai edes sitä, että yritystä arvostetaan. Ei tarvitse valittaa ettei mies tee mitään, kun yritys saa palkaksi vain hapannusta ja huutoa.
Nimenomaan tuollainen asenne on minusta pelottava: miehen "hupsutteluille"(= elintarvikkeiden pilaamiselle oman ylpeyden tähden) naurahdetaan hyväntahtoisesti ja "äiti tekee loppuun", kiitellään miestä on "auttoi".
:x Kuka teidän perheessä on mies ja aikuinen..? Eikö täysi-ikäiseltä urokselta saa vaatia mitään, edes sen reseptin katsomista?
t. eka vastaaja
ja silloin on tehnyt ohjeen mukaan ja mun opastuksella ennenkaikkea. Luuli innoissaan että osaa tehdä sen edelleenkin :)
Puolustelkaa vaan jos joka niin haluaa mutta mä olen kyllä vankkumattomasti ihan vaan sitä mieltä että ei noista miehistä vaan oikein ole ja suhtaudun siihen seikkaan lähinnä huumorilla :)
Ja voi jonkun mamman miehestä ollakin, hyväksyn sen, mun miehestä ei, eikä tarvikaan, se osaa monta muuta tarpeellista juttua.
Keittiö on mun valtakunta ja kun olen määräsekahedelmät ostanut, niin kauppareissuhan tuosta miehelle koitui. Hieman totisena kävi laittamassa auton lämmitykseen ja meni joulusaunaan. Eiköhän se reissu kun hyppää saunasta kauppareissulle tuossa säässä, saa miehenkin jouluiselle mielelle ja tulee varmaan vähän vähemmän tukkimaan mun keittiööni tälle joulua :)
miten kiisseli tehdään, niin silloin on kohtuutonta suuttua tuollaisesta, varsinkin kun tarkoitus oli hyvä.
Huudatko lapsellesikin, jos hän ei heti ensi yrittämällä osaa jotain asiaa. Et, vaan näytät että näin, ja sitten harjoitellaan. Ei kukaan ole seppä syntyessään.
Jos ensi vuonna sitten soppa epäonnistuu kun sen valmistus nyt on näytetty, voi jo hermostuakin.
Nimittäin sitä ettei luule liikoja osaamisistaan emännän tontilla :)
Ja huumorilla tähän täällä suhtaudutaan, hyväntahtoisella kuittailulla, ei huudolla tai nöyryytyksellä.
Eikä mun miestä tarvi kannustaa keittiöön, en sitä sinne halua, haluan et se tekee niitä muita juttuja joita osaakin ja mä en. Ei ole arvovaltakysymys meillä tämä.
Näytin tän ketjun sille ja se tuumas itte jotta "käyn ny hakemas kumminki uudet kun itte sotkinki". Huumorilla se itte kans suhtautuu, ei tää nyt ole niin vakavaa. Älkää tem uutkaan tehkö jouluaaton ohjelmasta tai tarjoiluista tai vaatteista tai mistään liian vakavia. Jotain voi panostaa, mutta ei se nyt niin haittaa jos joku menee vähän vinksinvonksin, mitäs tuosta.
miten kiisseli tehdään, niin silloin on kohtuutonta suuttua tuollaisesta, varsinkin kun tarkoitus oli hyvä.
Huudatko lapsellesikin, jos hän ei heti ensi yrittämällä osaa jotain asiaa. Et, vaan näytät että näin, ja sitten harjoitellaan. Ei kukaan ole seppä syntyessään.
Jos ensi vuonna sitten soppa epäonnistuu kun sen valmistus nyt on näytetty, voi jo hermostuakin.
Ihanko oikeasti siihen mieheen on suhtauduttava kuin lapseen? Eikö _yhtään_ enempää voi odottaa aikuiselta ihmiseltä???
Mieti jos vaikka itse innostuisit moottoripyöräilystä (miehesi on kokenut ajaja) ja haluaisit ajaa itsekin. Olisiko kivaa, jos mies suuttuisi ja ivaisi, jos ajotunnilla olisit telonut vähän pyörää.
Kukaan ei osaa kaikkea heti. Se, että haluaa omia jotkut hommat kokonaan itselleen, on kontrollihakuista ja perheen saattamista riippuvaiseksi näistä vain yhden osaamista taidoista.
1. liota sekahedelmät ( ei pakollista)
2. keitä sekahedelmät ja 1 l vettä
3. kun vesi kiuhahtaa ota kattila liedeltä
-----------
välilä: sekoita kylmään 2 dl vesitilkkaan perunajauhoja paketin ohjeen mukaan( n. 5 rkl/ vesilitra)
---------------
4. sekoita nauhana perunajauhoseos kuumaan veteen
5. laita kattila takaisin liedelle ja anna kiehataa 2 x kuplia
6. ota kiiseli hellalta
7. laita kuumuuden kestävää posliinitms tarjoilukulhoon
8. sokeria ripottele päälle ettei tule kettua
HYVÄÄ RUOKAHALUA!!!
/ T. kotitalous 10
ja tuli ihan av:lle mainostamaan pilalle mennyttä kiisseliä? Mutta hyvä, että itsekin jo huomasit, ettei tuo niin vakava asia ole :)
Näytin tän ketjun sille ja se tuumas itte jotta "käyn ny hakemas kumminki uudet kun itte sotkinki". Huumorilla se itte kans suhtautuu, ei tää nyt ole niin vakavaa. Älkää tem uutkaan tehkö jouluaaton ohjelmasta tai tarjoiluista tai vaatteista tai mistään liian vakavia. Jotain voi panostaa, mutta ei se nyt niin haittaa jos joku menee vähän vinksinvonksin, mitäs tuosta.
Palasin vielä lukaisemaan ketjun ja hassua miten täällä on kaikilla mielikuva että täällä on nyt vaimo kireänä ja huutaa ja ivaa ja nöyryyttää ja ties mitä kun on menny soppa keturalleen. Ei kai se noin mene kenenkään kotona, toivottavasti.
Siis en mä kyllä avaukseen mitään sellasta laittanut, enkä irl niin käyttäydy. Tottakai kuittailen hirveesti ja pitkään, tästä revitään vielä monet naurut, oottakaas kun mun mutsi ja anoppi tai kuulee tai suvun miesväki et mies on tehny taas viimesimmän kyökkihyökkäyksensä jne. Mutta huom, tää tehdään ihan hyvässä hengessä ja meillä tehdään ihan samaa jos mä menen tunkemaan nokkani miehen tontille (no niin tyhmä en ole et menisinkään) ja siellä omin päin saan aikaseks enemmän haittaa kuin hyötyä. Kuulen siitä ja kyllähän mokaaminen on ihan sallittua ja omille mokille pitää osata nauraa, oli kyse sitten miehestä tai naisesta.
Ja mitä tulee siihen että jos mies keittiöön tulee, niin oikein pitäisi palstan mukaan oikein kannustaa, siitä olen erimieltä. Silloin pitää kannustaa jos emäntä sen miehen sinne keittiöön oikein erikoisemmin haluaa, minä kun tämä emäntä ei taas erikoisemmin äijää keittiöön halua kun siitä on siellä enemmän riesaa ja vahinkoa kuin lapsista, niin en kyllä ala kannustamaan että ensi kerralla sitten... Ensi kertaa ei toivottavasti tule :D
Tai miehen tuntien, kyllä se taas jossain vaiheessa jotain yrittää ja tulos lienee taattu.
Ehkä niistä sen keittiöhyökkäyksistä vois tehdä kirjan. Ottais aina vaan kuvat tuotoksista ja keräis suvun parhaat kommentit niin miesten ku naisten osalta ja viereen sit helppo perusohje kyseiseen ruokalajiin. Etenkin kun juuri juhlien alla miehen valtaa hurja auttamisintohimo joka esiintyy juuri siten että olen itse joko nukkumassa, poissa kotoa, pesemässä saunaa tms. :D
Huumorilla rakkaat siskot, huumorilla, ne on vaan miehiä.
ootas kun tosiaan tästä päästään sukuloinnin makuun, niin ainakin yhden hyvän kiisselijutun tiedän kertoa... sitten paisutellaan ja väritetään ja tehdään asiasta niin mehevä kun vaan osataan ja mun ei tarvi ku antaa vaan asian juuri ni muut kyllä lihottaa siitä vaikka minkämoisen härkäsen.
Tietysti on varmasti sukukohtaista miten paljon nää naurattaa, mutta mä luulen et jos tuntisitte mun miehen ja miedän poppoon noin muuten, ja suvun ja perinteiset tavat jne. niin naurattais ehkä teitäkin. Sukua ainakin taatusti :D Ja härkänen on taattu, tiedän jo nyt!
Vaikuttaa siltä, että miestäsi kiinnostaisi oppia ruoanlaittoa ja leivontaa. Miksi sabotoit näitä yrityksiä? Pelkäätkö, ettet ole enää tärkeä, jos joku muukin osaa keittiössä yhtään enemmän kuin keittää potut?
Mun mies ei ainakaan ole vaan mies, vaan mun kaikkein raikkainpani, aviomieheni, ystäväni ja luotettu kumppanini. Yleensäkin rohkaistaan toisiamme laajentamaan elämämme piiriä ja taitoja.
kotitalous 10!
Eihän sekahedelmäkiisseliä voi säilyttää lämpimässä. Vai voiko?
Rennompi ote asioihin siis, sitä tuo ap ymmärtääkseni ajoi takaa.
onnistuu täydellisesti. Mulla on soppa jäähtymässä paraikaa.
puolustelemaan miestäsi ;).
Miksiköhän miehistä on niin vaikeaa ottaa sitä keittokirjaa käteen/etsiä Googlen kautta perusresepti? Oikeastiko luulevat osaavansa tehdä ihan kaiken ilman ohjeita? Huhhuh...