Hallitus ei aio tutkia harmaantalouden yrityksiä
Kuitenkin haluaa satsata KELA-Etsiviin rahaa jotka tutkivat kela etuuksien mahdollista väärinkäyttöä.
Missä luulette suurempien väärinkäytösten olevan? Vempula yrityksissä vai satunnaisissa kela väärinkäytöksissä?
Kommentit (12)
:D koomista. Tämäkin on yksi todiste siitä kenen puolta hallitus ajaa. Taitaa olla pahin hallitus aikoihin. Sekin että Orpo piileskelee kaikilta kertoo syyllisyydestä, ei uskalla näyttää naamaansa ja pelkää kritiikkiä. Kerassaan urpo tapaus.
Hivenen korruptoitunutta menoa ehkä. Selväksi tullut että työtön on tässä nyt piiskattavana.
Hallitus on selvästi ilmaissut kantansa että työttömät pitää nylkeä. Yritysherroihin ei kosketa ja etuja heille.
Eihän yrityksiä saa verottaa saattavat siirtää firman ulkomaille, tyhmiltä työläisiltä voi verottaa viimeisenkin lantin.
Suomesta tulee kovaa vauhtia pohjolan Monaco, kukaan ei maksa veroja.
Vierailija kirjoitti:
Laitatko linkin uutiseen?
Uutinen on 24.2.2024 (muistaakseni) Iltalehti. Orpon hallitus ei aio laittaa rahaa hämärien liiketoimien estämiseen kuten aiemmat hallitukset on tehneet jo 30 vuotta.
Vierailija kirjoitti:
Laitatko linkin uutiseen?
Iltalehti politiikka 24 2 2024 klo 8.50
Om det någon som rör sig mellan den grå zonen och kriminellt beteende, så är det den finska beskattaren. Börja med att ordna upp där.
Vierailija kirjoitti:
Eihän yrityksiä saa verottaa saattavat siirtää firman ulkomaille, tyhmiltä työläisiltä voi verottaa viimeisenkin lantin.
Mitä väliä sillä on jos siirtävät? Eivät ne maksa verojakaan kunnat antaa rahaa ja tiloja. Yrityksen omistajat menee sveitsiin tai arabi-emiraattiin ettei tarvitse maksaa veroja. Nähän ne on pahimpia loisia suomessa.
Eihän hyvät bisnesveljet veljiään käräytä.