narkolepsia ja sikapiikkilogiikka
Sitä vähän ihmettelen että tätä narkolepsiaa on nyt vain suomalaislapsilla.
Muuallahan lapset eivät saaneet skvalleenia sisältävää piikkiä, vaan ainoastaan Suomessa, vastoin valmistajan ohjetta. Tämän vuoksi voisi ajatella että skvaleeni ja valmistajan oma epäilys sopivuudesta lapsille liittyvät narkolepsiaan.
Toinen askarruttava seikka on että jollei syynä ole piikki, niin mikä ihme sairastumisaallon selittää. Jos sairauden laukaisisi itse sikainfluenssavirus, niin miksi vain runsaasti ja suhteellisen kattavasti rokotetut suomalaislapset saavat narkolepsiaa sivuoireena. Vastaavasti esim. Ranskassa rokotusmyönteisyys oli alhainen sikapiikkiin ja lapsia ei rokotettu yhtä paljon, tai Viro, jossa ei rokotettu ollenkaan, järjellä ajatellen siellä pitäisi olla vielä enemmän sikainfluenssan itsensä sivuoiresairautta jos narkolepsia nyt sellainen olisi. Tai Meksikossa yhtä lailla, jossa tauti jylläsi jo ennenkuin rokotteet ehtivät markkinoillekaan. Jos sikainfluenssa itsessään lisäisi lasten narkolepsiatapausten määrää, niin siellähän niitä tapauksia vasta pitäisikin olla, eikä täällä rokotteiden luvatussa maassa.
Sekin askarruttaa ettei valmistaja suositellut kyseistä rokotetta lapsille, eli jotain se epäili vaaraa siitä olevan.
No, en väitä mitään, mutta joku syyhän narkolepsian ilmaantuvuudelle on ja nämä seikat saavat pohtimaan että josko se rokote sitten kumminkin on tämän takana.