Lue keskustelun säännöt.
Hakijan sukupuoli on yleisin syy valittaa, kun seurakunnissa on haettu johtajaa Sen sai kokea myös Hanna-Leena Kevätsalo-Vuorio
17.02.2024 |
Hakijan sukupuoleen vetoaminen on ollut yleisin syy valittaa, kun seurakunnissa on haettu johtajaa. Tuomioistuimen päätökset paljastavat, että valitus menestyy harvoin.
https://hs.fi/kotimaa/art-2000010235156.html
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Perinteisesti kirkkoherra on valittu avoimella vaalilla jossa kaikki seurakuntalaiset saavat halutessaan äänestää. Silloin lopputuloksessa ei ole mitään epäselvää. Nämä jotkut isommat seurakunnat kuten nyt kyseessä oleva Hyvinkään seurakunta ovat päättäneet jättää valitsemisen kirkon luottamuselinten tehtäväksi. Syynä tähän lienee useimmiten juuri se että päästään valitsemaan tehtävään toisenlainen henkilö kuin mitä seurakuntalaiset valitsisivat.
Nyt on nimen pituudesta varmaan valitettu. 🙊