Teko- tai aito kuusi jouluksi ja miksi?
mä aina suunnittelen että ostetaan aidon kuusen...Sitten joulu lähestyy ja taas päädyn meidän vanhaan tekokuuseen kun aidot puut käy sääliks ostaa viikoksi ja sitten heittää pois...
Miten muilla?
Kommentit (14)
aito aiheuttaa allergiaa. Menee nenä tukkoon ja tulee pää kipeeks.
talo on vanha ja sisustus talonpoikaisantiikkia.
ei voisi kuvitella muovikuusta....
haetaan joulua edeltävänä viikonloppuna ja laitetaan ulos loppiaisena. Eli kolme viikkoa ehtii olla ilonamme :) Aito siksi, että näyttää ja tuoksuu kivalta.
Mutta minä en allergiani takia kestä aitoa kuusta. Mieheni taas inhoaa tekokuusta. Sopuratkaisu (koska haluan kuusen, kuusenkoristeet ja -kynttilät!!!) oli, että ostin valkoisen kuusen ( :
Se sopii kotiimme kuin nakutettu, eikä yritä edes jäljitellä havukuusta. Koristelen sen sinisin palloin ja ja valoin. As simple as that ( ;
nuorempi lapsi on allerginen aidolle. :-(
Kaipaan sitä tuoksua, mutta lapsen terveys on tärkeämpi.
Musta on jotenkin niin ihanaa seurata kuusen kasvua. Meillä kuusi on kylläkin kolme viikkoa ja sinä aikana se ehtii kasvattaa jo n. viisisenttiset uudet versot oksien päihin.
Sitä kuusen tuoksua ei voita mikään. Ainoa syy miksi hyväkysisin muun vaihtoehdon olisi jonkun perheenjäsenen vakava allergia.
Ei moni varmaan itse kuuselle ole allerginen, mutta kaikelle sille mitä sieltä lähtee kömpimään asuntoon, petivaatteisiin ja vaatekaappeihin :(
Jaiks.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Joulukuusi+kuljettaa+mukanaan+satoja…
Syynä, että metsässämme ei kasva muovikuusia. On aina kiva tutkailla etukäteen, mikä puu pääseee joulupuuksemme. Kuusi tuosksuu hyvälle ja sitä on mukava juottaakin. Mieluummin olisin ilman koko kuusta, kuin hankkisin muovisen hököttimen. Meillä tanssitaan joululauluja oikean kuusen ympärillä. Kuusi on siis kunniapaikalla keskellä olohuonettamme.
koska mieheni on lapsuudenkodistaan ottanut tämän tavan. Itse haluaisin niin paljon mieluummin aidon, mutta onhan tuo tekokuusi helpompi yksivuotiaan kaikenrepijän kanssa! Ja mummolassa vietämme suuren osan joulusta, ja siellä on onneksi aito.
Ihan tuoksun takia. (: