Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: Suomalaisten arvoissa on tapahtunut valtava muutos ja siksi yhä useampi nuori voi pahoin

Vierailija
25.01.2024 |

Ihan loistava juttu Hesarissa nuorten mielenterveyden haasteista ja yhteiskunnan arvojen muutoksesta. Pahoittelut ei-tilaajille, kokonaisuudessa niin monta yhteen liittyvää ajatusta, että mahdoton referoida tähän. Muuten irtoaa asiayhteydestä.

Hänestä olisi tärkeää puhua avoimesti pettymyksistä ja sanoittaa arvojen murrosta esimerkiksi kouluissa. Kertoa nuorille suoraan, että joskus ahdistaa, joskus itkettää ja joskus on vaikea päättää, mitä elämältään haluaa.

https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000010074343.html

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuorilla ei ole näkemystä mitä tarkoittaa hyvä elämä, mikä riittää ja mitä pitäisi tavoitella. Samaan aikaan valtavasti mahdollisuuksia ja erilaisia polkuja, enemmän kuin koskaan ennen. Ja ehkä monelta puuttuu vanhempi, joka osaa riittävästi tukea ja ohjata. Varsinkin kun samaan aikaan auktoriteettien kunnioitus on rapistunut.

Vierailija
2/3 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hesarista on tullut punavihreä "tiedostava" media, joka on maalaillut kauhukuvia jo 90-luvun laman jälkeisistä ajoista lähtien. Siihen saakka oli oikeita ongelmia ja sen jälkeen niitä on pitänyt nostaa tapetille vaikka väkisin.

T. Tilaaja vuodesta 1980.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä on aina ollut monimutkaista. Nuoret ovat oireilleet ja kapinoineet hyvin rajustikin kautta vuosikymmenien, mutta mikä erottaa edellisten vuosikymmenten nuorisoprotestoinnin on sen yhä selvempi politisoituminen ulkoapäin johdetuksi. Siis tämä toki koskee edelleen vain osaa nuorista, mutta se osa on aika näkyvä ja vaikutusvaltainen somen kokonaisvaltaisen vaikutuspotentiaalin myötä. 

Sitten osa nuorista on väliinputoajia jotka eivät luota enää mihinkään. Miten heitä voi siitä syyttää, jos aikuiset puhuvat yhtä, ja tekevät toista ja kaikenlaista paheellisuutta juhlitaan. Kautta aikojen nuoret ovat inhonneet nätä tekopyhyydeksi nimitettyä aikuisissa, edustivatpa he porvareita tai vasemmistoa. Ihminen on kumma otus. Joudumme jatkuvasti tarkistamaan suuntaamme, jos olemme yhtään aikuisia. Ja nythän aikuisuudesta on tehty jo pidempään jotakin, mitä ei tarvitse eikä kannata tavoitella. No, mitä sitten kannattaa? Mitä ihmettä tämä iätön ikinuoruus lupaa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kuusi