Väsymys
Miksi aina väsyttää:( olis kiva olla pirtee mutta kun ei. Silti nukkuu aina huonosti vaikka ihan väsy.
Kommentit (5)
Matala ferritiini ei vaikuttanut mitenkään erityisesti. Hyvin pärjäsin, vaikka ferritiini oli alle 10. Sen sijaan kilpirauhasen vajaatoiminta oli aivan kauhea.
Olen käynyt lääkärissä, kaikki verikokeet ok.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Olen käynyt lääkärissä, kaikki verikokeet ok.
Ap
Lääkäri saattaa sanoa että kilpirauhasarvot on normaalit vaikka ne on selkeästi vajaatoiminnan puolella. Samoin saattaa väittää että ferritiini 10 tai 30 on oikein hyvä. Ota itse selvää. Lääkärit eivät näitä kahta halua hoitaa. Lisäksi pyydä verensokerin, verenpaineen mittaus ja uniapneatutkimus. Nämä nyt aluksi. Kyllä, uniapnea voi olla myös nuorella hoikalla.
On tehty nuo kaikki kokeet ja itse lukenut ,tarkistanut ne Omakannasta, arvot on kaikki ihan viitearvoissa.
Ap
Mä olen aina uupunut, sairastan fibromyalgiaa ja kroonista väsymysoireyhtymää. Uni ei ole palauttavaa, vaikka saisin unta monta tuntia yössä.
Käy lääkärissä. Sulla voi olla matala ferritiini, kilpirauhasen vajaatoiminta tai jotain muuta häikkää.