Uskaltaisitko antaa 1,5v atoopikolle Ataraxia kutinaan?
Lastenlääkäri määräsi 1,5-vuotiaalle atoopikolle kutinaan Ataraxia. En ole kuitenkaan uskaltanut lääkettä apteekista hakea, koska neuvolalääkäri (eri lääkäri) pelotteli, että lääke voi aiheuttaa pahojakin sivuvaikutuksia.
Kommentit (10)
Tietysti riippuu tuskan ja kivun määrästä, mutta peruskutinaa en lääkitsisi. Hoitaisin ihottumaa supertehokkaasti ja sitä kautta yrittäisin vähentää kutinaa.
On sillä kutinallakin sivuvaikutuksensa,esim tulehtuneet ihottumat
ja ikivanha. Ja pahimmillaan voi aiheuttaa jopa kouristeluja. Taidan jättää lääkkeen hakematta.
lääkkeestä. Ja kai se lastenneuvolan lääkärikin jotain tietää?
ja olen antanutkin. Meillä se auttoi pahimpana aikana ja rauhoitti yöt jotta lapsi sai nukuttua.
En huomannut mitään sivuvaikutuksia. Lastenlääkäri tuskin määräisi sitä jos se olisi epäsopiva.
Enkä minäkään aluksi uskaltanut sitä antaa, juuri pelkäämieni sivuvaikutusten vuoksi. Kun ihottoma paheni muusta hoidosta huolimatta ja pikkunen raapi itseään tuskastuneena niin annoin onneksi! Onneksi sivuvaikutuksia ei ole tullut. Kutiaminen on myös tosi inhottavaa, ja ne tulehtuneet ihottumakohdat. Nykyisin annan aina kun on tarvetta.
Tietysti riippuu tuskan ja kivun määrästä, mutta peruskutinaa en lääkitsisi. Hoitaisin ihottumaa supertehokkaasti ja sitä kautta yrittäisin vähentää kutinaa.
Supertehokkaasti? Että ihanko se on vanhempien ihonhoidosta kiinni se ihon kunto? Anna mun kaikki kestää...
Me ollaan annettu vauvalle Ataraxia (meidän nykyään 11-vuotiaalle) ja en kyllä silloin osannut edes epäillä lääkäriä vaan annoin kun auttoi. Ja 11 vuoden kokemuksella voin kertoa että mitkään supertehokkaat ihonhoidot ei auta vaan todennäköisesti vaan pahentaa ihoa.
Otan vain puolet lääkärinmääräämästä annoksesta, koska se väsyttää todella paljon.
Ainoastaan yöksi voin ottaa koska päivällä siitä tulee kummallinen olo kun väsyttää, mutta pitäisi touhata.
ja ikivanha. Ja pahimmillaan voi aiheuttaa jopa kouristeluja. Taidan jättää lääkkeen hakematta.
En ole ikinä kuullut kouristuksista, mutta jos lapsi ei saa nukuttua ja iho on aivan rikki niin suosittelen et annat muutaman yön jotta tilanne rauhoittuu.
Eiköhän se lastenlääkäri ihan asiansa osaa.
Itse olen vauvalle ataraxia antanut.