Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yle: "Suomalaisperheet muuttavat Espanjaan, mutta jättävät lasten osoitteen Suomeen

Vierailija
03.01.2024 |

Huijarivanhemmat vauhdissa Aurinkorannalla.

Aurinkorannikon koulu ja muut ulkomaankoulut perustettiin alun perin tilapäisille työkomennuksille lähteviä suomalaisvanhempia varten. Pysyvästi ulkomaille muuttaneiden tulisi laittaa lapsensa paikallisiin kouluihin.

Tästä syystä Aurinkorannikon suomalaiskoulun hyväksytään vain oppilaita, joiden kotikunta on Suomessa.

Espanjassa asuvat vanhemmat täyttävät ehdon pitämällä lastensa osoitteen Suomessa, esimerkiksi lähisukulaisen luona.

Yksi osoitekikkailun seuraus on, että kaikki halukkaat eivät mahdu kouluun.

Lauran suunnitelmissa oli viettää kuluva lukukausi Espanjassa, joten hän haki lapsilleen Aurinkorannikon koulusta opiskelupaikkaa heti kun haku avautui. Yritys oli turha. Koulu suosii oppilaaksiotossa entisiä oppilaitaan, vaikka nämä olisivat asuneet Espanjassa jo vuosia.

Minun puolestani koulussa saa olla niitäkin, jotka asuvat Espanjassa pysyvästi. Mutta on väärin, että he vievät paikat niiltä, jotka muuttaisivat tänne tilapäisesti, Laura sanoo.

https://yle.fi/a/74-20066382

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pasin lyhyeksi tarkoitettu muutto Fuengirolaan on venynyt vuosien mittaiseksi, mutta lapsi käy edelleen Aurinkorannikon koulua. Paikallinen espanjalainen koulu ei ole käynyt mielessä.

Ei se espanjalainen koulu mikään paras ole, Pasi sanoo.

Pasi maksaa veronsa Espanjaan ja on kirjoilla Fuengirolassa, mutta pitää lapsensa osoitteen Suomessa. Pasi ei pidä käytäntöä ongelmallisena, vaan Suomen etuna.

Jos lapsi laitetaan espanjalaiseen kouluun, on epätodennäköisempää, että hän joskus lähtisi suomalaiseen yliopistoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kuusi