Onko kukaan triptyl-kuurilla, ja mihin sairauteen
sitä sinulle on määrätty.
Onko sivuvaikutuksia ja onko itse sairautesi helpottunut?
Kommentit (5)
vuotta kipuihin 10-20 mg illalla. Minua ei väsytä.
Jos jätän lääkkeen pois ei heti huomaa eroa, mutta kipuilu lisääntyy jo viikossa selvästi.
määrättiin sitä fibromyalgiaan. Kokeilin mutta en tykänny kun tuli kans kova väsy ja jotenkin kuuppa sekaisin (menin suunnilleen pitkin seiniä öisin) ja aamulla ei päässy sängystä ylös. Mutta särkyä ei ollu yhtään, harmi kun ei ihan sekasin haluis olla mutta säryt olis kiva saada kuriin. Myös noritren nimistä koitettiin ja sama homma. Ainut mikä vähän vie särkyjä on panacod.
jo vuosia jännitysniskaan ja bruxaukseen. Otan kipuihin tarvittaessa 10 mg. Auttaa hyvin ja rentouttaa. Ei mitään muita haittavaikutuksia kuin kuiva suu aamuisin.
Auttoi. Kyllä väsytti jnkn verran, mutta olin vähemmän pöpperössä kuin syödessäni Remeronia ja muitakin sivuvaikutuksia oli vähemmän.
Suuta kuivasi ja sen takia moni asia maistui oudolta, kakka oli kovaa ja pissaa piti aina vessassa odotella. Kun lopetin sen sain vieroitusoireita (hikoilua, etenkin kämmenistä), vaikka siitä kuulemma ei pitäis mitään semmoista tulla. Mulla oli pieni annos.
Sain kipujen takia, jotka sittemmin diagnosoitiin reumaksi.
Triptylia en syönyt kauaa, sillä en ollut pysyä hereillä... Väsymys oli siis niin paha, että lääke piti lopettaa.