Onko kukaan potenut ruusufinniä?
Auttaako siihen oikeasti mikään muu kuin laser? ja auttaako sekään. Alkaa masentaa, puoli vuotta hoidettu ja tulosta ei tuu, pahene vain. Alan oll aaivan masentunut tästä.
Kommentit (7)
syön lääkekuurin, jotta se pysyisi vähän aisoissa. Ei kyllä kovin hyvin silläkään pysy. Ja nyt oon raskaana, joten niitä lääkkeitä ei voi käyttää. Naama onkin aivan kammottava, kun raskaus laittaa ihon muutenkin vielä kukkimaan.
Kauniiksi tässä ei pääse oloaan tuntemaan. Mutta jotenkinhan tuota olisi kurissa pidettävä, ettei pääse pahenemaan. Minä en nyt tähän mennessä tiedä muuta apua kuin ne lääkkeet ja samanaikaisesti käytettävä lääkevoide.
etsiäkseni lisää tietoa, ja siellä toi laserhoito näkyy olevan pop. Vaikuttaako joku ruoka-aine sulla, mä en ole ainakaan huomannut. Paheeneko se talvella. Mulla tää ilmeni viime talvena, ja tyhmänä luulin olevan atopiaa, ja käytin kortisonia.
mä en ole varma omasta dg:sta oliko se pelkkää aikuisiän aknea vai ruusufinniä, lääkrit eivät päässeet siitä yksimielisyyteen vaan toinen sanoi toista ja toinen toista, mutta itse luin Roaccutanin tehoavan myös ruusufinniin ja minulla se tehosikin. Annokset ei vain ole yhtä korkeita kuin tavallisessa aknessa. Ihoni on nyt tosi hyvässä kunnossa. Voimia taisteluun. Ajattelin pahimmillaan, että minulla on tulossa rinofyymakin.
Mun pitää pitää tauko lääkekuurissa nyt, täytääpä keskustella lääkärin kanssa ensi viikolla, miten tästä eteenpäin jatketaan. Nää antibiootit ainakin on ihan yhtä tyhjän kanssa. Mutta ei luovuteta:-)
Tuo lääke: Roaccutan voi aiheuttaa outojasivuvaikutuksia. Eräälle tutulle ainakin kävi niin. Tuli paha masennus yms. Eli kannattaa harkita kaikkea muuta. Itselle on auttanut se voide jota määrätään ja vaihdevuodet (hormoonitoimminnan muutos). Nyt iho vaan kuivuu ja muuttuu silkkipaperiksi! . No okish, aniharvoin joku näppy kasvoissa. Olen siis päässyt helpolla tuon kanssa. Voimia ja siunasta kun kamppailette ihon kanssa.
Älä masennu! Kerron ensin omat kokemukset: Olen kuusi vuotta kamppaillut taudin kanssa. Antibiootit apo- ja tetrasykliini kuurit jotka kestivät 3kk kerrallaan, tuhoivat hammaskiilteeni ja aiheuttivat sieni-ihottumia. Ihotautilääkärin määräämät voiteet saivat näppylät suurenemmaan ja kun lääkekuuri oli ohi ruusu palasi voimakkaampana ja näpyt levisivät laajemmalle alueelle.
Kokeilin laseria johon pienipalkkaisena sain omaisuuden uppoamaan. Kosmetologi alkoi yhdistämään laserhoitoon happokuorintaa sillä seurauksella että näppylöiden määrä tuplaantui pysyvästi. Sen jälkeen päätin että kalliit ihotautilääkärit ja kosmetologit saavat jäädä ilman minun rahojani! Seuraavaksi kokeilin homeopaattia jolta en saanut toimivaa apua ja lopulta hiivasyndroomaan perehtyyttä yrttilääkitsijää jonka mielestä ihovaivat ovat suolistoperäisiä (olen aina ollut herkkävatsainen tiettyjen ruoka-aineiden suhteen) Hänen yrttilääke pudotti 2 kg painoa ja kuurin aikana näppylät eivät levineet mutta ongelma ei poistunut.
Olen käyttänyt lukemattomia tunteja netissä etsien ympäri maailmaa rosacea-aiheisia tutkimustuloksia ja lopulta päädyin Miika Sallisen tekemiin johtopäätöksiin bakteeri ja virus infektioihin vaikuttavasta otsonoidusta oliiviöljystä. Luin pitkään ja hartaasti ja erittäin skeptisesti suhtautuen hänen tekstinsä jotka pohjautuivat mm.kuubalaisiin tutkimuksiin. Tilasin lopulta häneltä purkin vahvaa otsooitua oliiviöljyä ja olin aivan varma että taisin tulla huijatuksi.
Aine tuli muovipurkissa ja oli geelimäistä ja pahalle haisevaa. Maksoin siitä 25 euroa ja olen viikon sitä käyttänyt ja ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen voin todeta että ihoni on alkanut parantua! Lähetin juuri kiitokset tuolle Miika Salliselle. Ensimmäistä kertaa ihon särky, turvotus ja visvan ja veren valuminen näppylöistä on loppunut. Itkin ilosta. Saan mennä ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen töihin ilman meikkiä. Itsetuntoni on kuusi vuotta ollut nollissa ja peiliin katsomista olen vältellyt.
Pulssin ihotautilääkäri kolme vuotta sitten käski vain välttämään kaikkea kuumaa juomista ja aurinkoa sekä saunaa ja sanoi että meikillä kannattaa suojata iho! Miten kyseenalainen ohje, varsinkin kun meikit ovat aikamoisen allergivoivia ja niiden levittäminen tulehtuneelle iholle ei tunnu järkevältä. Ruusufinnin kanssa ei kannata mennä ihotautilääkärille. Minulla se on ollut joka talvi myös toisessa silmässä ja lääkäri määräsi siihen antibioottitipan joka pahensi tulehdusta. Vasta viime viikolla työterveyslääkäri ilmoitti minulle että missään nimessä jos silmässä on rosacean aiheuttama tulehdus ei mitään antibioottitippoja saisi laittaa, koska ne kaikki sisältävät kortisonia joka pahentaa ruusua, sekä iholla käytettynä, että silmätulehduksessa.
Lue Miika Sallisen tekstit. Sydämestäni toivon että sinäkin saat avun. Kaiken kokeilleena ja rahani menettäneenä uskallan sanoa että ihotautilääkäreillä ei ole mitään parannuskeinoa tähän. Suosittelen otsonoitua oliiviöljyä; ei ole edes ylihinnoiteltua verrattuna ihotautilääkärin käyntitaksaan puhumattakaan laserista!
-Miia-