Paljonko voisi pyytää hintaa
n.4,5 vanhasta sohvasta? Sohva maksoi uutena 900e ja on kyllä hyväkuntoinen vieläkin. Kangas on sellaista, mitä voi pyyhkiä märällä rätillä. En muista sen nimeä, sellaista vähän mokan tuntuista, mutta ei kuitenkaan mokkaa. Olen myymässä veljelle. Muuttaa ystävänsä kanssa kimppakämpään (opiskelijoita) ja ilmaisiksi en raaskisi antaa kun en hänen kavereitaankaan tunne ja yhteiseen käyttöön tulee. Onko tyhmää pyytää veljeä edes maksamaan...? Eipä mekään nimittäin rahassa kylvetä.
Kommentit (6)
Jos sohva on siis täysin ylimääräinen teillä.
Olen tuon ikäisen sohvan ihan kierrätyskeskukseen vienyt ilmaiseksi, kun ei kukaan halunnut sitä ostaa ja oli uutena todella kallis.
tavara näyttää vieraasta.
Se sohvahan vois olla veljes ja jäädä sit jaossa hänelle. Meillä ei kyllä sisaruksilta oo pyydetty mitään. Porukat on auttaneet kaikkia alussa ja sit ollaan autettu jatkossa vähän toinen toistamme. Ylimääräisen voi aina varastoida tai sit antaa toiselle hyötykäyttöön. Me ei olla koettu hyötyvämme varastoimisesta mitään.
oli kaksi vuotta ollut käytössä enimmäkseen työreissuissa tai tyttöystävällä olevalla miehellä. Sohva oli kuin uusi. Ei vaurion vauriota. Vastaavat sohvat maksaa tyypillisesti 1500-2000 Euroa tarjouksissa. Myyjä väitti maksaneensa 1690 ja uskon häntä. Maksoin 200 Euroa siis sohvasta.
Siskoni osti opiskelukämppään puoli vuotta käytetyn ja täysin priiman sohvakaluston. Maksoi 150 Euroa, uutena maksaisi varmaan 800-1000 Euroa.
Ja molempiin oltiin ainoat kyselijät eli vanhoilla kalustoilla ei ole kovin paljoa kysyntää, ellei ole jotenkin poikkeuksellinen merkkituote tmv. Minusta voit pyytää 100 Euroa, mutta tn. et saa sitä.
Sukulainen on myymässä kahta natuzzian nojatuolia ja sohvaa, ovat 8v. vanhat ja pyytäisi niistä 300e? Ovat laadukkaat ja hyväkuntoiset, mutta toki käytetyt ja todella kalliit kyllä ollut. Ajattelin 300e olevan sopiva hinta mutta viestien perusteella se tuntuukin aika paljolta. En tiedä yhtään, mitä käytetyistä huonekaluista voi maksaa.
ihan uusiakin saa nyt maskuista ja suomi-soffista parilla sadalla, joten en minä ainakaan omalta veljeltäni 100euroa enempää kehtaisi pyytää.