Jatkuva epävarmuus töistä ja lopettaminen..?
Olen osa-aikatyössä +20h vko, alkuun tein 6pv viikkoa ja nykyään 5pv.
Ongelmaksi on muodostunut se, että minulla on JATKUVA stressi siitä saanko ja pystynkö pitämään vapaa-päiväni vai en. Lähes joka kerta kun omat vapaat on edessä, on joku toinen työntekijä vailla minun vapaata, toinen työntekijä kipeänä, tai syystä X joku ei ole ilmestynyt töihin ja mun perään soitellaan ja viestitellään jatkuvasti. Nykyään jo vapaata edeltävänä päivänä stressaan etukäteen sitä että saankohan nyt varmasti pitää vapaan vai tuleeko taas soittoa aamusta. Olen työkkärin asiakas tietysti kun olen osa-aikaisena, mutta onkohan tämä pätevä syy heille esim. vaihtaa työpaikkaa vaikka uudessa paikassa olisi vähemmän tunteja tms. En jaksa tätä jatkuvaa epävarmuutta :(
T. Tänään piti olla vapaapäivä mutta lähden nyt sitten töihin kun kukaan muu ei mennytkään..
Kommentit (8)
Tiedän että voin sanoa ei, mutta kun siinä ongelmana on se että tulee syyllinen olo jos koskaan ei itse jousta mihinkään suuntaan. Alkuun joustin paljonkin ja nykyään sanonut oikeastaan aina ei, mutta kun sitä kyselyä tulee jatkuvasti. Että onko se OIKEASTI työnantajan kannalta ok että joku työntekijä ei koskaan paikkaa puuttuvia työntekijöitä, jos muuten tulee aina töihin, en ole saikuttanut kertaakaan jne. Luulisi riittävän että tekee ne omat työnsä mutta jostainhan niitä tuurajiakin on saatava..
Älä mene töihin vapaapäivänä. En ymmärrä ihmisiä, jotka eivät osaa sanoa ei ja sitten itkevät siitä muualle. Kannattaa harjoitella sitä taitoa!
Ilmoittaisin, että en ole vapaapäivänä käytettävissä. Toisena vaihtoehtona ehdottaisin, että saisin kokoaikaisen sopimuksen kun kerran tarvetta oikeasti on.
Älä mene! Tottakai sulle tulee koko ajan kyselyjä, koska olet työnantajan opettanut siihen, että sinä kyllä joustat. Lopeta! Teet hirveän karhunpalveluksen itsellesi (ja muillekin?), kun eihän työnantajan tarvitse edes miettiä lisähenkilöstön etsimistä, kun saa kriisitilanteet ratkaistu nykyisellä henkilöstöllä (=sinun joustavuudella).
Itsekin tein ihan samaa, kun kuvittelin että olemalla ahkera ja joustava saan lopulta jotain hyvää takaisin. No paskat! Ei työnantajia kiinnosta työntekijöiden hyvinvointi tai oikeudet, otetaan vain kylmästi kaikki irti mitä lähtee.
Laita puhelin kiinni, niin eipä soittele perään, kun olet vapaalla. Tai jätä vain vastaamatta. Työnanjan edustaja ei saa soitella sinulle, kun olet vapaalla. Onko työpaikallasi ketään työsuojeluhenkilöä?
Taidat, ap, olla aika nuori ja on ymmärrettävää että silloin ei uskalla olla jämäkkä työnantajalle. Mun mielestä sun nyt vaan kuitenkin pitäisi rohjeta sanoa työnantajalle tuo sama, mitä tänne kirjoitit. Heti seuraavan kerran kun näät työnantajasi, otat tämän asian puheeksi. Jos työnantaja ei ole tänään paikalla, laitat NYT sieltä työvuorosta viestiä, että haluat nähdä mahdollisimman pian ja jutella. Jos työnantaja alkaa hankalaksi keskustelun jälkeen, tai asiaan ei tule muutosta, niin sitten työsuojeluvaltuutettuun yhteyttä.
Lakkaa olemasta noin kiltti ja pidä oikeuksistasi kiinni. Sinulla ei ole mitään velvollisuutta päivsytää kännykällä vapaa-ajallasi ja vastata työnantajan viestehin silloin. Ja jos päädyt vastaamaan, lyhyesti vain,että en pääse. Älä vahida vapaitasi pois, sanot työkaverille saman, että ei valitettavasti onnistu. sinun ei tarvitse selitellä, miksi ei onnistu. Tuo ei lou ikinä, ennen kuin itse lopetat sen. Tottakai sinulta kysytään tätä jatkuvasti ja loputtomasti, kun aina suostut, ja se tiedetään. Käyttävät kiletteyttäsi häikäilemättä hyväksi, koska annat.
No mutta, ethän tuollaisessa asemassa voi olla velvollinen menemään, kun käsketään. Kyse onkin siitä, että et osaa sanoa ei.