Suomeen tarvittaisiin uudistettuna ensisijaisena asumismuotona 'asumisoikeus' ja se koskemaan jopa kaikkia asuntoja! Kuukausimaksuilla ihmin
Suomeen tarvittaisiin uudistettuna ensisijaisena asumismuotona 'asumisoikeus' ja se koskemaan jopa kaikkia asuntoja! Kuukausimaksuilla ihminen sitten maksaa 'elinaikanaan' koko asunnon. Ihan älytöntä että pitää ottaa suuria lainoja ja olla riippuvuussuhteessa pankkiin. Pankeilla ei kuulu olla tämmöistä valtaa ihmisten asumisiin ja asuntomarkkinoilla. Rahat asumisoikeusmaksuun pitää sitten olla kaikkien saatavilla ja takuuna toimii asunto. Vanhojen asuntojen arvo laskee ja osa on niin huonoja että ne joudutaan purkamaan tai ne sijaitsevat jollakin kuolevalla alueella ja sitten vielä PERINTÖSOTKUT. Kukaan ei voi viedä asuntoaan mukanaan täältä kun kuolee.
Till Finland skulle behövas som första bostadsform förnyat 'bostadsrätt' och detta skulle gälla alla bostäder! Med månadsavgifterna betalar människan sedan under sin 'livstid' priset på hela bostaden. Helt galet att man måste ta stora lån och finnas i något beroendeförhållande till någon bank. Bankerna skall inte ha denna makt över människors boende och på bostadsmarknaden. Pengarna till bostadsrättsavgiften måste vara tillgångliga för alla och bostaden fungerar som garanti. Värden på gamla bostäder sjunker och en del blir i så dåligt skick att de måste rivas eller de ligger på något döende område och utöver detta alla ARVSTÖKEN. Ingen kan ta med sig bostaden härifrån när hen avlider.
Kun itse asunto on maksettu niin asumismenot laskeneet eli vain mitä asunnon ylläpito yms maksaa - vastaisi pelkkää yhtiövastiketta