Hallitus pyyhkii valiokuntatyöskentelyllä
sitä itseään.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010028868.html
Mitä helkkaria ne oikein ajattelee saavuttavansa tällä touhulla??!
Kommentit (13)
Sen siitä saa kun äänestää perskokkaretta.
Just ajattelin samaa, meno kuin Venäjällä. Totuuden muokkaamista ja virkamiesten yli kävelemistä. Järkyttävää. T. Ap
Mietin sitä vaan, että mitä helkkaria ne kuvittelee tuolla tekstin muokkaamisella saavuttavansa? Siis vaikutusarvioita ei tehdä ja kun valiokuntaneuvokset virkavastuulla sorvaa tekstiä, niin sieltä pyyhitään pois kaikki vähänkin negatiivinen? Luuleeko ne että jos mihinkään eduskunnan viralliseen paperiin ei jää mainintaa heidän aikaansaamisten seurauksia, niin niitä ei voida sanoa olevan? Mitä seuraavaksi, tukitaan tutkijoiden suut?
Uskomatonta toimintaa. Ei voi muuta sanoa.
Näin se hallitus lisää kansan yhtenäisyyttä näinä vaarallisina aikoina. Eiku...
Idiotismia. "Salataan nämä vaikutukset niin kukaan ei huomaa, shhhh"
Mitä laki sanoo tuollaisesta toiminnasta vai ovatko kansanedustajat lain yläpuolella?
I D I O O T T E J A O L E T T E K A I K K I L U U S E R I T
Hallitus yritti jo etukäteen mustamaalata Kiurun syylliseksi valiokunnan erimielisyyksistä. Siitä ärtyneenä joku vuoti valiokunnasta sekä alkuperäisen mietiinnön, että hallituspuoleeiden kaunisteleman version. Melkoista. Eihän tuon jälkeen voi luottaa minkään hallituksen päätösvalmistelun olevan rehellistä. Tuosta hyvästä pitäisi löytyä eroajia. Valiokunnan kokoomuslainen varapuheenjohtaja?
Totta. Miten kukaan voi enää luottaa hallituksen perustelevan päätöksiään rehellisesti?
Kokoomuksen ja persujen mielikuvapolitiikka alkaa menettää kasvojansa ja alta paljastuu, mistä todellisuudessa on kyse: fasismista.
Meillä on meno kuin venäjällä, valehtelua, totuuden muokkaamista ja kieltämistä