Lapset on rakastuneita!
Kun 3 v kirmaa laulaen ja kertoo kuinka kotona on ihanaa tai halaa rajusti ja tunteella isää tai äitiä ja sanoo olet ihana niin sehän käyttäytyy kuin rakastunut! Syöksyy ahnaasti nauttien elämään kiinni ja nauttii joka sekunnista! On rakastunut elämään!
Minne tuo uteliaisuus, palo ja into katoaa?
Kommentit (3)
...sillä meissä kaikissa on (tai on kerran ollut) se sama pieni lapsi, joka rakastaa elämää. Niin saat hänestä onnellisen aikuisen, siinä sitä on tavoitetta vanhemmalla.
Heräät huomenna pienessä krapulassa, kaavit kaurapuuroa syöttötuolista, keräät miehen kalsarit sohvannojalta, katsot harmaata naamasi vesan peilistä ja yrität harjata Pepsodentillä hymyn hampaillesi.
Juot kahvin, täytät pesukoneen ja katsot lumikinosta ja kolaa, joka nojaa rattikelkkaan. Ei yhtään kirmailututa eikä pakahduta, nielaiset palan kinkkusämpylää. Hlaat miehen hereille ja sanot, että S-tilillä on 78 euroa, mennäänkö ostamaan lapsille Kimmo Kuu -vide pukinkonttiin.
Tai hei, tän mä tiedänkin: peruskouluun...