Suuttuisitko tälläisesta?
minulla on yksi naapuri joka kasteli meillä kukkia kun olimme lomalla, hän penkoi tavaroita ja katsoi jostakin papereista meidän henkilötietoja, eli syntymäajat ym. ja oli toitottanut ympäriinsä että miehelläni on pian 40-vuotisjuhlat.
Mieheni ei juhli synttäreitä, hän inhoaa sellasta ja nyt tämä nuuskija on pahoittanut hänen mielensä. Mitään muuta vaihtoehtoa ei ole kuin että tämä nuuskija on onkinut asian tietoonsa meillä käydessään.
Kommentit (11)
Näkyykö kodissa merkkejä tällaisesta? Entä, jos hän on vaikka kuullut jostain miehesi syntymäpäivän? Tai joku passi ym. on lojunut ihan näkyvillä? Vähän eri asia penkoa laatikoita ja katsella teidän henkilötietojanne tarkoituksella, kuin vaikka mielenkiinnosta vilkaista toisen synttäripäivä jostain esille lojuvasta paperista...
Minua ihmetyttää, että olet niin varma siitä, että hän on oikein nuuskinut paikkoja ja teidän molempien henkilökohtaisia tietoja, jos et kerran ole itse ollut paikalla, ja ainoa "todiste" on, että hän nyt tietää miehesi syntymäpäivän.
Ja sitten tuo, että sanot hänen nyt olevan loukkaantunut, kun miehesi ei juhli syntymäpäiviään. Mistä sen päättelet, jos koko ihminen välttelee teitä?
kohtaamista, juoksee rapuissa ohi eikä ehdi pysähtyyn kuulema ja ei vastaa puhelimeen kun yritän soittaa.
ap.
kuulema aiemmin ollut mitään ongelmia. Hän oli tuonut jonkun ystävänäsä myös meidän asuntoon käymään kun ei oltu paikalla, sen kuulin tältä samalta naapurilta. Hän oli nähnyt kun tämä kukkien kastelija oli tullut asunnostamme jonkun toisen henkilön kanssa.
ap.
enkä minäkään. Eikä hän ole ilmoittanut kellekkään milloinka hän on syntynyt, hän on tarkka siitä. Meillä on kaikki paperit tiukassa järjestyksessä ja niitä oli selvästi siirrelty. Passi oli tietysti matkalla mukana.
ap.
Sinun on pakko pakottaa se ihminen vaikka selvittämään asia.
Taloyhtiön kirjoissa lukee kaikkien asukkaiden nimet + synt.ajat...
johan ois markkinat jos jokainen sais tonkia toisten papereita ja henkilötietoja :D.
että naapurirapun asukkaan paperit saa tosta vaan.
eli tivasin kuinka asiat on. Hän väittää ettei ole nähnyt mitään papereita ja että minä itse olen sanonut milloinka mieheni on syntynyt! Mikä ei todellakaan pidä paikkaansa, en ole sanonut edes omaa syntymäpäivää hänelle!!!
Tästä vieraasta hän sanoi että se oli hänen siskonsa joka tuli vain auttamaan hnätä kukkien kastelussa, meillä on tasan 3 kukkaa joten ei siinä apua ois tarvittu! Tunnen tiseni todella liatuksi. :(
Mieheni aikoi vielä jutella ao. henkilön miehen kanssa. hän vaikuttaa huomattavasti tasapainoisemmalta.
ap.
Kysypä häneltä suoraan onko hän tehnyt niin. Voi olla että kieltää asian mutta miten muutenkaan on selvittänyt tietojanne. Älä ainakaan enää häntä kotiinne yksin päästä. Epäluotettava henkilö.
Ota ihmeessä puhutteluun ao. henkilö. Suuttusin todella jos minulle sattuisi tuollainen.