Tulevaa työkaveria moititaan
vaikkei kukaan ole päivääkään hänen kanssaan työskennellyt. Mistä tällainen johtuu? Varmasti kurjaa aloittaa hommat uudessa paikassa. Onko kateutta, vai mitä pelätään tai koetaan uhkana. En ottanut mitään kantaa jutusteluun töissä.
Kommentit (2)
Noin asia varmaankin on, koetaan uhkana, kun tulee osaavaksi mainittu työntekijä taloon.
Voi olla kuitenkin myönteinen yllätys saada uusi tt vanhaan kaartiin, oppimista sekin on jokaiselle.
Ihmetyttää, kun etenkin osaavat nykyiset työntekijät ajattelevat kaikista kielteisimmin tulevasta ihmisestä, ovat jotain jostain kuulleet ja pitävät faktana. Jopa varoittavat toisia, että se on sellainen ja tällainen..Hooh, ei uskoisi ammattilaisten sortuvan moiseen.
ryhmädynamiikan. Uuden ihmisen tultua taloon, pitää kaikkien löytää roolinsa ja paikkansa uudelleen.
Lisäksi tietty aina ihmiset pelkää, että uusi ihminen on mukavampi, pätevämpi, paremman näköinen... Sellaista luonnollista pelkoa. Mutta ihan turhaa. Parempi pysyäkin syrjässä.