Loukkaannuin, koska uusi ystäväni ei tuonnut lahjaa minulle!!
Minulla oli viikko sitten syntymäpäivät ja kutsuin viime perjantaina kaverin kylään, oltu kavereita vasta puolisen vuotta.
Hän tuli ja meillö oli hauskaa, mutta ei tuonnut lahjaa ollenkaan, vaikka moneen kertaan sanoin, että juhlistetaan syntympäiviäni.
Onko muka väärin, että loukkaannuin salaa,?
Kommentit (10)
Jos et pidä mitään virallisia juhlia niin ei kaverin välttämättä kuuluu lahjaa ostaa. Eriasia jos olisi suuret kemut, mihin kaikki toisivat lahjan ja yksi tulisi ilman.
Oliko näin?
Voin kuvitella ap:n tutkimassa kaverin käsi ja tivaamassa, että etkai unohtunut mitään, kun kaveri seisoo eteisessä 😂
Mun exän sukulaisilla oli tapana marssii kylään tyhjin käsin ja sitte odottaa tarjoiluja. En ymmärrä mutta onneks ei enää tartte kun ex.;)
Oletkos itse viennyt mitään minekään?
Aina jotakin. Jos ei ole varaa kalliiseen niin sitte halpaa. Mutta vieraisiin ei koskaan mennä tyhjin käsin!
Vierailija kirjoitti:
Aina jotakin. Jos ei ole varaa kalliiseen niin sitte halpaa. Mutta vieraisiin ei koskaan mennä tyhjin käsin!
Riippuu kyllä aika paljon siitä mihin olet menossa. Jos olet tapaamassa ensimmäisen kerran tulevia appivanhempia, niin onhan se kiva jotain viedä. Mutta jos olen menossa kaverille kahville jo kolmatta kertaa samalla viikolla, niin johan se ihmettelisi, että mitä se nyt taas tänne raijaa. Ja tosiaan, ei ole tapana kavereiden kanssa mitään pullaa mutustella. Pelkkä kahvi riittä.
En odottaisi aikuisena ja noin uuden tuttavuuden puitteissa mitään varsinaisia lahjoja. Kyseessä ei kuitenkaan ollut mitkään täyskymppisynttärit (?) ja isot juhlat.
Minusta olisi silti tulijalta fiksua käytöstä, jos olisi tuonut vaikka kukkasen, koska kerran tiesi tulevansa syntymäpäiväkahville. Käytöstavat on eri asia kuin lahjanvaihtorumba.
Loukkaannuin, koska ap luuli näin huonon provon menevän läpi. Ihan oikeasti, vähän yritystä nyt!
On ok, jos olet 5v. Ei minun tuttavapiirissä ainakaan ole ollut tapana aikuisia sen kummemin lahjoa syntymäpäivänä. Joskus olen saattanut jotain ostaa, jos on tullut vastaan jotain tosi osuvaa, jonka olisin saattanut hankkia kaverille ihan muuten vaan. Ehkä tämä uusi kaveri on myös tottunut tällaiseen käytäntöön.