Mistä kertoo, jos lapsella ei ole mielikuvitusleikkejä?
Kommentit (8)
Eikä ole koskaan suostunut käyttämään naamiaisasuja. Leikkii kyllä mukana jos joku muu ohjaa leikkiä, muttei itse keksi mitään, vaan jäljittelee toista. Ei myöskään koskaan kerro mitään sepitettyjä juttuja, vaikka hänelle on luettu paljon ihan pienestä lähtien. Hänellä on todettu olevan ongelmia toiminnanohjauksessa ja on käynyt toimintaterapiassa pari vuotta tästä syystä.
Ei kait sillä sitä vieläkään ole ja ikää 9v. Kuopuksella on taas liikaakin ja sekin on tosi huono juttu. Ikää 6v. ja nukkuu meidän vieressä, kun näkee niin paljon unia ja puhuu unissaan.
Toisella siis tuplat ja toisella ei ollenkaan.
lapsi saattaa tarvita terapiaa. Lapsi on muuten ihan ikätasoisesti kehittynyt, puhe on vähän viiveistä, mutta muuten ihan normaali lapsi.
Ap
Omat poikani eivät ole koskaan leikkineet mitään supersankarieleikkejä ja muutenkin leikit on aika fyysisiä. Eivät myöskään pelkää pimeää ja nukkuvat omissa huoneissaan peloitta. Enpä ole koskaan ajatellut että kyseessä olisi joku "vika" ;-) Fiksuja poikia ovat, nyt jo 8- ja 5-vuotiaat. Pitävät kyllä saduista.
Kaikki leikithän ovat periaatteessa mieiluvitusta. Vai meinaatko roolileikkejä?
kävi yhdessä vaiheessa pienempänä neurologin tutkimuksissa vähän viivästyneen puheenkehityksen vuoksi. Tällöin kyseltiin kaiken muun ohella juuri sitä, että leikkiikö mielikuvitusleikkejä eli esim. leikkiikö syövänsä tai juovansa vaikka teetä, vaikka ei oikeasti syö/juo, leikkiikö laittavansa ruokaa, vaikka ei oikeasti laita jne. Lapsen leikkiin yleisestikin kiinnitettiin tutkimuksissa jonkin verran huomiota eli kyllä sillä merkitystä on.
Koska meidän kaikki lapset on viimeistään 2 v:nä alkaneet leikkiä kaupanmyyjää, sitä että tyynykasa on auto ja sillä matkustetaan jonnekin jne... Tosin muistan, että joku neuvolantäti joskus sanoi jonkun lapsen kohdalla, että leikkiipä aikaisin jo mielikuvitusleikkejä, kun seuraili niiden touhuja odotushuoneessa. Mutta siis pointtini on omien lasten perusteella, että jos lapseni ei 4 v leikkisi tällaisia mielikuvitusleikkejä, leikkisi kissaa tms, niin olisin kyllä tosi huolissani.
Mutta se voi olla, että se on vaan mun lapset, jotka on tällaisia
Villi veikkaus:
mielikuvituksen puutteesta????