Mieluummin suorapuheinen ja -selkäinen oikea mies kuin miellyttäjä kilttimies
Olen ollut naimisissa 15 vuotta miellyttäjän kanssa. Henkisesti väkivaltaisen suhteen jälkeen rakastuin päättömästi äärettömän kilttiin ja kohteliaaseen mieheen, joka vei romanttisuudellaan ja ylistävillä sanoillaan jalat heti alta. Hän sai minut tuntemaan itseni maailman tärkeimmäksi ihmiseksi ja häntä rakastavat kaikki muutkin, koska hän on niin mukava.
Olen silti vuosien ajan tuntenut outoa levottomuutta, ajatellut, että jotain vikaa tuossa miehessä on ja olen potenut siitä jopa huonoa omatuntoa, että voin edes ajatella näin, koska olen tuollaisen aarteen saanut itselleni.
Syystä että tuo tunne on vaan vahvistunut, menin tekemään jotain ihan kamalaa ja pengoin läpi mieheni puhelimen. Sieltä paljastuikin jotain aivan hirvittävää: Miehelläni on ollut salasuhteita ainakin 10 (en tiedä vaikka useampaankin) eri naiseen. Hän on samanaikaisesti laittanut minulle rakkausviestejä kun on ajanut toisen naisen luo harrastamaan seksiä ja sen jälkeen huhuillut kolmannen naisen perään. Kysyin häneltä ensin suoraan, että onko hänellä ollut muita naisia meidän aikana niin hän oli pöyristynyt, että voin edes kuvitella moista ja suorastaan suuttui ja tulistui minulle, että syytän häntä tällaisesta. Sitten kun kerroin tiedoistani, hän vähätteli niitä, ja totesi meillä menneen tuolloin huonosti suhteessa ja koska hän on kykenemätön ilmaisemaan erimielisyyttään, joutui hän tahtomattaan sänkyyn näiden naisten kanssa, koska ei uskalla kieltäytyä. Voitteko kuvitella?
Sanomattakin selvää, että avioero on tulossa enkä tiedä miten päästä näin hirvittävästä petoksesta yli. Soimasin itseäni pitkään, miksi en voi olla onnellinen noin ihanasta miehestä vaan tunnen sisälläni outoa epäilystä, mutta jotain siinä intuitiossa vaan on, että se yleensä on oikea :-(. En olisi halunnut olla tässä asiassa oikeassa - tuntuu, että olen menettänyt 15 vuotta elämääni isoon valheeseen, vaikka meillä on ollut hyvääkin liitossa. Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Kommentit (2)
Ei nuo kyllä nyt ihan oikeilta kilttimiehiltä minusta vaikuta. Käykö että varataan se termi meille oikeasti kilteille ja suoraselkäisille miehille ja keksitään tällaisille valheellisille mielistelijöille joku toinen?
Täällä kohtalotoveri. Minä onneksi missasin vain 5 vuotta elämääni "maailman kilteimmän, luotettavimman ja turvallisimman" miehen kanssa. Hän osoittautuikin varsinaiseksi donjuaniksi ja naisia joka sormella. Hän ei kuulemma voinut itselleen mitään, koska hän ei vaan halunnut loukata ketään ja siksi joutui tilanteisiin, missä vain "ajautui" sänkyyn, vaikka siitä tuli kovin paha mieli. Kyllä pitää olla päästään todella pipi että antaa naisten käyttää itseään seksuaalisesti hyväkseen. Eikö naiset ole huomanneet hänen hätääntynyttä tilaansa, ettei hän oikeasti vain uskalla sanoa EI? Hohhoijaa, ukko sai lähteä samantien miellyttävän persoonansa kanssa antamaan ihanuuttaan muille. Otan mieluummin jopa rehellisen kusipään, joka kuitenkaan ei petä.