Oletteko opettaneet kissallenne mitään temppuja? Meidän kissa osaa antaa tassua
Saa tassun antamisesta aina rapsutusta palkaksi 😀 Mitähän muuta sille voisi opettaa?
Kommentit (20)
No palloleikkejä.Kissa ottaa pallon kiinni ja tassulla lyö sulle takas.
Kissani osaa tehdä itse lumipallon ja leikkiä sen kanssa. En ole opettanut.
Toi pöntölle opettaminen ois ihan mahtavaa! Näkeehän niitä instassa. Ehkä jos meille tulee joskus vielä uusi pentu niin vois koittaa!
Siskon kissa tunnisti kun jääkaapin ovi avataan .. oli kärppänä paikalla.
Meillä toinen kissa noutaa pieniä palloja ja tuo takaisin, varastelee tähän leikkiin myös hiuslenkkejä. Toinen osaa istua ja antaa tassua ja hypätä pyynnöstä. Molemmat tulevat luokse kutsusta.
Meidän kissa osaa aistia kaikki ikävät asiat hämmästyttävän hyvin. Eläinlääkärille lähtö, matolääkkeen antaminen, punkkilääkkeen antaminen, mökille lähtö (eli koppaan joutuminen), kaikki se aistii ennen kuin mitään asiaan liittyvää on edes aloitettu tekemään 😀
Luikkii piiloon ja jähmettyy sinne.
Mun kissa osaa antaa tassua ja istua. Lisäksi osaa kävellä ympäri, sen tempun opettaminen vei kyllä useamman kuukauden :D Nykyisin kun otan herkkupurkin esille, kävelee automaattisesti ympäri ja ojentelee tassua.
Minulla oli aikoinaan kissa,joka oppi ihan opettamatta käymään pöntöllä. En siis mitenkään edes yrittänyt koko asiaa. Ko. kissa oli muutenkin erityisen älykäs ja myös hienoluonteinen.
Jotenkin en halua opettaa kissoille temppuja, ne kun ovat meitä korkeampia olentoja, joten se olisi väärin. Kissojen tehtävä ei ole mielestäni huvittaa meitä niiden palvelijoita...
Toki rakennan leikkien avulla niille pulmia ym.aivonystyröitä buustaavaa. Kissojen ehdoilla, ei minun:)
Kissa alkaa maukumaan aamuisin ennen lasten kouluun lähtöä, kuin komentaisi heitä kouluun.
Istuu ja antaa tassua. Pentuna toi heitetyn lelun, meni makuulle käskettäessä ja jopa oppi kierimään. Nyt ei enää tee noita kun tajunnut että palvelu pelaa ilman pelleilyäkin.
Meidän kissa osaa käyttää niitä Fluent Pet-ääninappuloita. Pyytää ulos, ruokaa, ja leikkiaikaa. Varsinkin leikkiaika-nappu on hauska, kun kissa menee ihan pähkinöiksi että kohta joku lelu lentää, kun sille sit sanoo takaisin että joo leikkiaika.
^⚫️.⚫️^
Olen tehnyt pienen lankakerän ja siihen jättänyt lankaa hännäksi. Sitä heittelen huoneesta toiseen niin juoksee perässä. Toisinaan jopa tuo sen takaisin. Ja jos haluaa aloittaa pelin niin tuo sen jalkoihin.
Ei kannata opettaa wc-pöntölle, kissoilla on luontainen tarve peittää jätökset + reunoilla voi olla vaikeaa keikkua
Omani noutaa pallon ja tuo takaisin heitettäväksi.
Meillä pyytää parvekkeen oven tai jääkaapin oven auki istumalla oven vieressä ja nostamalla käpälää ylös (kuin ojentaisi kättä kahvalle).
En ole opettanut mitään temppuja on oppinut ihan itse seuraavia:
Istuu pebansa ja takajalkojen varassa ja pitelee etukäpälillä ruisleivänpalaa kun syö sitä.
Osaa avata eteisen oven hyppäämällä ovenkahvaan, sitten alkaa naukua jos haluaa että ulko-ovi avataan.
Kiskoo hampailla sohvatyynyn mieleiseensä paikkaan ja käy sen päälle nukkumaan.
Jos haluaa aamulla ruokaa ennenkuin olen herännyt, avaa makkarin oven (sama hyppytekniikka), tassuttelee päälleni korvanjuureen ja alkaa naukua. Jos en heti herää, läpsyttää tassulla nenääni.
Tätä en todellakaan ole opettanut, mutta meidän kissa rämppää tassulla naamaa keskellä yötä palvelua halutessaan. Kynnet ihan pienesti esillä, niin että taatusti herää nopeesti palvelemaan.
Voin kertoa mitä meidän kissa EI osaa: peittää jätöksiään! Kuopii kaikkialta ja kauan, muttei osu. Kuopii astian ympäriltä ja reunoiltakin 😆
Vierailija wrote:
Voin kertoa mitä meidän kissa EI osaa: peittää jätöksiään! Kuopii kaikkialta ja kauan, muttei osu. Kuopii astian ympäriltä ja reunoiltakin 😆
Meillä vähän samaa, mutta toisaalta osaa kuopimalla kertoa, jos on pudonnut kakkakikkare jonnekin lattialle tai vaikka oksentanut.
Opeta käyttämään wc-pöntöllä! Omaani osaavat lähin sen tempun että tunnistavat juustopaketin äänen 😄