Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

HS: juttu, aivan uskomaton tuo Ukrainassa oleva maanpetosjuttu everstiä vastaan

Vierailija
22.10.2023 |

www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009936152.html

Everstiä syytetään siitä, että vuosi Moskovaa kaikki tiedot Ukrainan puolustuksesta ennen Venäjän hyökkäystä ja varmisti myös että tiet jäävät miinoittamatta.

Ihmettelin silloin koko ajan kun Venäjän hyökkäys tapahtui, että miksei mitään ole miinoitettu. Ajoneuvot noin vain tulivat Ukrainaan.

Täytyy kyllä myös ihmetellä miten Ukrainan sisäinen valvonta on pettänyt noin katastrofaalisesti. Ei anna kyllä hyvää kuvaa maan hallinnosta.

Jättikö eversti tiet miinoittamatta ennen Venäjän hyökkäystä? Ukrainalainen oikeus pohtii nyt, ketkä olivat pettureita - Ulkomaat | HS.fi

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olishan Ukrainan pitänyt miinoittaa perusteellisesti koko Venäjän vastainen raja pikaisesti vuoden 2014 jälkeen viimeistään. Jokainen normaali valtio olisi niin tehnyt.

Vierailija
2/3 |
22.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

No siltikään venäläiset eivät ole vieläkään onnistuneet Kieviä valtaamaan siinä 3 päivän operaatiossa. Luulisi nolottavan

Venäläiset ajettiin takaisin, mutta siinä tuli hyvin suuria tappioita ukrainalaisille. Tämä olisi voitu välttää, jos oltaisiin oltu yhtään hereillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai Huovinen?