Poliisi on voimaton vaikka koira on vaarallinen
Miten suomen laki voi olla näin huono, että hengenvaarallinen koira saa juosta vapaana eikä poliisi voi asialle yhtään mitään?
Kommentit (20)
Sivuhuomautuksena, että espanjalaisilta pitäisi kieltää koiranpito. Sieltä tulee turhan paljon rescue-koiria Keski-Eurooppaan.
Videolla mies sanoo että koiraa koulutetaan ja katsoo paremmin missä pitää irti. Miksi olette koko ajan miehen kimpussa, eikö saa elää jo rauhassa.
Onko tuo se koira, joka on palkattu puhdistamaan Tampereen kadut nisteistä?
Ongelma ei ole Nala-koira vaan David, joka ei halua noudattaa lakeja.
Vetoaminen kielen osaamattomuuteen, ei päde. Ei Espanjassakaan, kun me suomalaiset sammumme katedraalin eteen, vaikka kieltotaulu kieltää, niin sakko tulee ja toisettaessa maasta pois.
Voisi Nala jäädä puolestani, mutta ihmettelen mitä David enää tekee täällä, viemässä muualta tulevien mainetta.
Vierailija wrote:
Videolla mies sanoo että koiraa koulutetaan ja katsoo paremmin missä pitää irti. Miksi olette koko ajan miehen kimpussa, eikö saa elää jo rauhassa.
Noudattaisi sääntöjä. Aivan oikeutetusti hänen kimpussaan ollaan. Sinä voisit lopettaa typerän lässytyksen.
Nyt on ylellä haastattelu tuosta tapauksesta. Ehkä sen verran voisi olla peesujen puolella, että todellakin pitää oppia suomenkieltä sen verran, ettei voi teeskennellä olemalla tiedoton laista ja asetuksista.
Mädätetään samalla tavoin , kuin muutakin infraa.
Lahkolaisia näyttää olevan ainakin pohjoisempana riveissä.
"Davidia ei saanut Suomeen kuitenkaan luonto vaan suomalaiset naiset. Teini-ikäisenä hän työskenteli suositussa turistikohteessa Fuengirolassa. Siellä kävi myös paljon suomalaisia. 14-vuotiaana David alkoi kiinnittää erityistä huomiota vaaleatukkaisiin tyttöihin, jotka puhuivat erikoista kieltä"
Eli suomalainen nainen taas tämänkin syy. Suomalaiset naiset ovat tuoneet maahan ensimmäiset turkkilaiset ja marokkolaiset, ovat vieneet Suomen maineen lokaan jakamalla itseään pitkin Välimeren maita ja kauempanakin.
Vanha uutinen, tuo on päivätty 30.5.2023.
Pienen kolauksen koki Suomen poliisilaitos, kun hiukset shokkivärjättynä tatuointeja täynnä oleva korvakoru-Kalle asteli vastaan uniformussa.
Olivat matkalla syömään kiinalaiseen ravintolaan.
Sinne on avattu tili.
Rotat häviävät kaupungista samaan aikaan.
Onpa onneton poliisi meillä tässä asiassa.
Jotenkin samaa näköä Charles Mansonin kanssa tuossa hepussa...creepy.
Miksi hän ei palaa kotimaahansa, jos siellä saa koirat kulkea vapaana? Hieman tyyppi vaikutti ohjelmassa yksinkertaiselta.
Muissa maissa poliisi vie vaarallisen koiran pois ja se siitä. Täällä väkivaltataustaisilla on ihan ok pitää koiria tai kissoja "terapialeluina". Aika monessa kerrostalossa on kokonaisia kenneleitä raivopäisiä elukoita ilman mitään hoitoa. Koirarekisteri on ihan perusteltu juuri siksi. Kunniallinen koiran omistaja rekisteröityy ilman mukinoita.
Tarpeeksi vain ilmoituksia, esylle, poliisille.. Sekä rikosilmoitusta jos kiinni käy/uhkailee. Mieshän tässä syypää on, ei kouluttamaton koira. Tuon rotuista eikä muunkaan rotuista, ei edes pitäisi saada pitää jos ei käytä rodunomaiseen tarkoitukseen..
Vierailija wrote:
Jotenkin samaa näköä Charles Mansonin kanssa tuossa hepussa...creepy.
No huh huh, ei ole samaa näköä ollenkaan. Tuo hänen koiransa on kyllä itse ihanuus. Itse en pelkäisi lainkaan jos vastaan tulisi. Luulen että ne tilanteet että käynyt jonkun koiran kimppuun niin se syy on ollut ehkä sen toisen koiran puolelta. Asun alueella jossa hyvin paljon koiria ja joka päiväuset räksytykset joutuu kuuntelemaan kun koirat sattuvat samaan aikaan olemaan ulkona.
Usein juuri ne pienemmät koirat räksyttävät ihan hulluna ja ovat hyökkäävämpiä.
kela elätti ei noudata suomen lakeja tuet pois. paska paluu lennolle
Lähdenpä pienelle kävelylle Kauppiin... Tunnen sieltä jokaikisen talon ja asukkaat myös. :)
Tämä tyyppi on sekä vaj aa että vaarallinen.