Huutava työvoimapula: rekrykoulutusta provisiopalkalla, ei pohjapalkkaa
"Lisäksi koulutusohjelma kuului TE-toimiston työvoimakoulutukseen, jota Palmqvist oli TE-toimiston asiakkaana oikeutettu hakemaan. Rekrykoulutuksesta on tarkoitus työllistyä kyseessä olevan työnantajan palvelukseen koulutuksen päätyttyä.
Palkkaus perustuu suoritukseen, eli työssä on erittäin hyvä mahdollisuus vaikuttaa omaan tulotasoon ja ansaita rahaa ahkeruudella ja tehokkuudella.
Työ tulisi olemaan lääkäreiden saneluiden purkamista, joten kuukausittainen palkka tulisi olemaan riippuvainen Palmqvistin kirjoitusnopeudesta."
https://yle.fi/a/74-20054777?origin=rss
Taitaa olla ministeri Satosen kaverin firma? Lääkäreille maksetaan 20000 €/kuukaudessa ja heidän sanelujaan purkaville työttömille 0,001 senttiä/kirjoitusmerkki. Haiskahtaa bisnekseltä. Suomi nousuun.
Kommentit (2)
Suojaosan poisto takaa, että lääkäreiden sanelut jäävät vastaisuudessa purkamatta.
No huh, melkein hain itsekin tähän, Digi - jotain nimiseen. Sai tehdä etätöitä, mutta palkasta ei hakemuksessa sanottu sanaakaan ja ajattelin, että se pitää selvittää. En vaihtaisi työtä huonommin palkattuun. Ajattelin, että ehkä jotain 2300 € olisi kuukausipalkka, joten en viitsinyt selvitellä enempää, jäi siis ajatuksen tasolle työnhaku.