Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jopa media heittäytyy tyhmäksi bensanhinta-kysymyksessä

Vierailija
30.09.2023 |

Tietävät että nykyhallituksen veroalen ensimmäinen osa tulee voimaan vasta ensi vuonna ja että jos punavihreitä olisi ollut hallituksessa, esim Marinin hallituksen ohjelmalla olisi tullut jopa 55c korotukset ensi vuonna polttoaineiden hintoihin (https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/7d9914fe-22e7-4ec7-ae60-eef0f030…)

Mutta nyt kun markkinahinnat aavistukset nousseet, heittäytyvät tyhmäksi ja kyselevät miksei hinta laskenut.

Oikeastihan tilanne on se että:
-ensinnäkin PS esti jopa 55c korotuksen ensi vuodelle, jo tämä on valtava voitto autoilijoille
-suurena plussana tulee 10c alennus veroon joka muistaakseni oli jaettu kahdelle vuodelle
-päälle vielä pieni lievennys ylikorkeisiin ajoneuvoveroihin jotka tähän mennessä kurittaneet erityisesti vanehmmilla autoilla ajavia

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa lukea tuo aloituksessa oleva linkki niin selviää aika hyvin mitä olisi tapahtunut jos PS ei olisi hallituksessa.

Vierailija
2/5 |
30.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Peltokangas jo selitti hyvin että Marinin hallituksen ohjelman mukaan oltaisiin puhuttu 25-55c korotuksesta, todennäköisesti noin 40c, jo ensi vuonna.

Jos nyt maksaa 2,10, tammikuussa olisi voinut olla 2,50 jos olisi punavihreitä hallituksessa. Tämä onneksi peruttiin ja eka osa siitä 10c alennuksesta tulee jo tammikuussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesän ajojahdin jälkeen ei mikään ihme että PS-vastaiset mediat jatkaa kansan harhaanjohtamista nyt polttoainekysymyksellä.

Vierailija
4/5 |
30.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmäkestä teidän persujen defenssejä. No, ikäväähän se on tulla koijatuksi.

Vierailija
5/5 |
01.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jostakin ne verot otetaan jos ei bensasta