Ehkäisy petti! Nyt jännittää tuleeko meille nelonen...
Kommentit (12)
mutta jos et,ni käy hakemassa huomenna katumuspilleri apteekista,ettei tartte taas lukee abortti-ketjua.ja ihmettelyä kuinka on tullut vahingossa raskaaksi.
Eihän sitä tosiaan koskaan tiiä vaikka tuliski neloset ;O)
Oli aika tiukka paikka kun huomattiin meitn kävi. Illalla olin ihan varma että haen katumuspillerin . Mutta olen aina ollut jopa tuota katumuspilleriä vastaan, otenka en voinut edes sitä tehdä. Abostista puhumattakaan, eil mun viestiä ei tuolla ketjussa tule koskaan olemaan.
nyt kun olen tuota asiaa miettinyt niin olenkin aika pettynyt jos tuota yllätysnelosta ei tulisikkaan. Jännittää siis nyt ihan positiivisesti :O))
Eihän sitä tosiaan koskaan tiiä vaikka tuliski neloset ;O) Oli aika tiukka paikka kun huomattiin meitn kävi. Illalla olin ihan varma että haen katumuspillerin . Mutta olen aina ollut jopa tuota katumuspilleriä vastaan, otenka en voinut edes sitä tehdä. Abostista puhumattakaan, eil mun viestiä ei tuolla ketjussa tule koskaan olemaan. nyt kun olen tuota asiaa miettinyt niin olenkin aika pettynyt jos tuota yllätysnelosta ei tulisikkaan. Jännittää siis nyt ihan positiivisesti :O))
olen aina ollut jopa tuota katumuspilleriä vastaan, otenka en voinut edes sitä tehdä.
Siis miksi?? Eihän se ole kondomia kummempi ehkäisykeino; ei toki suositeltava ja nimenomaan JÄLKIehkäisy vahingon jo satuttua, mutta ei sillä ole mitään tekemistä abortin tahi alkion "murhaamisen" kanssa. Sehän vain estää munasolua irtoamasta tai siirtää sitä, siis estää täten sen hedelmöittymisen!
Mä en usko näihin "ehkäisy petti" raskauksiin, kyllä se taitaa olla niin, että ehkäisy silloin unohtuu.
nähnyt. Minä 35-vuotias olen 20 vuoden kokemuksella joutunut jo kolme kertaa tilanteeseen, jossa esim. kondomi on rikkoontunut - kaikesta huolellisuudesta huolimatta
olen aina ollut jopa tuota katumuspilleriä vastaan, otenka en voinut edes sitä tehdä.
Siis miksi?? Eihän se ole kondomia kummempi ehkäisykeino; ei toki suositeltava ja nimenomaan JÄLKIehkäisy vahingon jo satuttua, mutta ei sillä ole mitään tekemistä abortin tahi alkion "murhaamisen" kanssa. Sehän vain estää munasolua irtoamasta tai siirtää sitä, siis estää täten sen hedelmöittymisen!
Katumuspilleri estää nimenomaan hedelmöittyneen alkion kiinnittymisen, ehkäisymekanismi on siis sama kuin esim. kuparikierukalla. Teknisesti ottaen kyseessä on siis elämän edellytysten poistaminen hedelmöityneeltä alkiolta. Joten tavallaan ymmärrän ap:n eettiset varaukset.
Jälkiehkäisy on musta silti miljoona kertaa aborttia parempi vaihtoehto. Itsekin kävin viime viikolla hakemassa katumuspillerin, kun kumi luiskahti paikaltaan, ja meille pikkukolmonen tässä vaiheessa ois kaikkea muuta kuin ihana yllätys, vaikka aborttiin en pystyisikään.
Peukut ap:lle, sullahan on nyt winwin-tilanne, kun nelonen ois loppupeleissä ihan toivottukin :)
Sehän vain estää munasolua irtoamasta tai siirtää sitä, siis estää täten sen hedelmöittymisen!
Katumuspilleri estää nimenomaan hedelmöittyneen alkion kiinnittymisen, ehkäisymekanismi on siis sama kuin esim. kuparikierukalla.
Tohtori.fi;kin sen kertoo kertoo, että "Jälkiehkäisytabletin tarkkaa vaikutustapaa ei tunneta, mutta tabletin oletetaan estävän ovulaatiota, munasolun kulkua ja kiinnittymistä kohtuonteloon."
Väärin, molemmat
että OIKEIN, molemmat, tai jotain... :D
Eiköhän se ole niin että jokainen valitsee itse oman ehkäisykeinonsa. Toisia tuomitsematta (vertaa aikaisempaan pillereitä vastaan kirjoituksen) . Ap ei varmaankaan ajatellut tuomita ehkäisypillereiden käyttäjia, vaan kommentoi omaa suhtautumistaan katumuspillereihin ja aborttiin.
Kaikkea onnea ap:lle! Ja jännittäviä joulunalusviikkoja :O)
Raskaus ei ala hedelmöittymisestä, vaan siitä kun hedelmöittynyt munasolu kinnittyy kohdun limakalvolle. Läheskään kaikki hedelmöittyneet múnasolut eivät kyllä normaalioloissakaan kiinnity. Kysykää vaikka useamman hedelmöityshoidon läpikäyneiltä...