Mistä johtuu, että maha pullottaa ihan hirveästi jo rv 16???
Olen neljättä kertaa raskaana, ja tällä kertaa maha pullottaa todella selvästi ja näytän siltä kuin olisin ehkä kuudennella kuulla raskaana... Mistä tämä johtuu ja voiko tälle tehdä jotain? Tiedän kyllä että vauvasta se ei johdu (sikiöitä on vain yksi ja koko vastaa viikkoja ja vettäkin on normaali määrä). Olen ylipainoinen, mutta painoa ei ole tullut yhtään lisää raskausaikana, päinvastoin.
Mitä tekisitte tilanteessani? Yrittäisitte jotenkin saada mahaa kasaan tai edes peitettyä jotenkin, vai ahtaisit sen pullottavan suolistosi äitiyshousuihin ja kulkisit pää pystyssä kuuntelemassa veikkauksia siitä, tuleeko teille kaksoset vai peräti kolmoset?
Kommentit (6)
viimeisimmän raskautesi jälkeen?
ainakin aiemmin minulla on ollut kohtu kallellaan taaksepäin. Voiko se kallistua yhtäkkiä eteenpäin? Tämä kuulostaisi kyllä loogiselta selitykseltä.
ap
viimeisimmän raskautesi jälkeen?
ainakin aiemmin minulla on ollut kohtu kallellaan taaksepäin. Voiko se kallistua yhtäkkiä eteenpäin? Tämä kuulostaisi kyllä loogiselta selitykseltä. ap
että naapuri onnitteli! Olin raskaana viidettä kertaa ja ruumiinrakenteeltani olen hoikka.
melko heti just että kohtu kallistuu eteenpäin,kysyin onko huono asia niin sanottiin että jos ei ole raskaana niin sitten ei ole niin hyvä ainakaan..Ja kyllä sen huomaa synnytyksen jälkeen (ja ennen synnytystäkin) että maha työntyy eteen ja välillä yhdyntä sattuu tämän takia =( ja näytän edelleen raskaana olevalta.Sen voi kuulemma leikkauksella korjata.
yleensä häviää moinen ongelma synnytyksen jälkeen.
viimeisimmän raskautesi jälkeen?