Uskallan väittää että tämä systeemi kyllä pitää huolen siitä että kukaan ei rikastu ellei tämän henkilön haluta rikastuvan
Me nähtiin mitä koronassakin kävi, kaikki pienyritykset ajettiin alas tarkoituksellisesti ja ihmiset ohjattiin takaisin isojen yritysten pariin. Tää on luokkasotaa jatkuvasti, rikkaat eivät halua että heidän seuraansa tulee lisää rikkaita koska silloin he menettävät vallan. Tää sama pätee yritysmaailmassa ylipäätään, jos joku keksii jonkun idean millä saisi kehitettyä rahaa paljon, iso yritys tulee samantien ja ostaa sen pois ennenkuin mitään ehtii edes tapahtua. Lukemattomia muita esimerkkejä on myös
Tästä porukasta poislukien tietysti se 0.000000000001 % ihmisistä ketkä voittaa esim lotossa ison summan, mut nää ihmiset on vaarattomia, yleensä he tuhlaavat rahansa johonkin ihan turhaan joka tapauksessa. Heitä ei ole syytä poistaa päiväjärjestyksestä.
Joo mutta ei. Ei se ole noin suoraviivaista ja yksinkertaista. Omistavastakin porukasta tippuu vähän väliä osa pois ja toiset nousee tilalle. Ei ole mitään yhtä ja samaa "eliittiä" joka pysyisi vallassa sukupolvesta toiseen.
Toisekseen. Mitä väliä? Mua ei jaksa mikään luokkasota enää kiinnostaa. Keskityn tärkeämpiin ja hauskempiin asioihin.