Pienipalkkaiset ja raskaat työt ei kelpaa ihmisille
Kommentit (8)
Mulle kelpaa. Pysyn kunnossa ja saan tehdä työni rauhassa. Tulen myös toimeen.
Pieni palkka se ongelma lähinnä on. Sillä ei tule toimeen Suomessa, kuten ei sillä sossun luukullakaan. Raskaasta työstä kuuluu raskas palkkapussi.
Tekoäly pitäisi ohjelmoida tekemään nuo raskaat, fyysiset työt.
Eikä ihme. Köyhänä pysyy vähemmälläkin. Ap, kaada vain ittelles.
No 20 vuotta siivoustyötä. Nyt alkaa nilkka paukkumaan, lonkkaan sattuu. Puhumattakaan ikuisesti jatkuvista väsyneistä jaloista, hartiajumeista, huimauksista. Ei mulla jää rahaa mihinkään hierontaan yms. tai kunnollisiin työkenkiin.
Nythän mun suunnitelma onkin, että en käy näyttämässä nilkkaa tai lonkkaa lääkärille, vaan annan mennä huonommaksi. Jos pääsis aikasemmin sairaseläkkeelle. Kuka tätä jaksaa vielä kiihtyvämmällä tahdilla sinne n. 68 vuotiaaksi asti?
Työvuorossa meitä oli vuosi sitten 6 vuorokaudessa, nyt on 5 työntekijää, eikä ne työt siitä vähene.
Voisin mennä, kun olisi riittävän vahva eksoskeleton, vaikka sellainen, jonka kanssa jaksaa pumpata habaa 200kg painoilla ja saisi maasta nostettua ylös keskikokoisen henkilöauton.
Vierailija kirjoitti:
No 20 vuotta siivoustyötä. Nyt alkaa nilkka paukkumaan, lonkkaan sattuu. Puhumattakaan ikuisesti jatkuvista väsyneistä jaloista, hartiajumeista, huimauksista. Ei mulla jää rahaa mihinkään hierontaan yms. tai kunnollisiin työkenkiin.
Nythän mun suunnitelma onkin, että en käy näyttämässä nilkkaa tai lonkkaa lääkärille, vaan annan mennä huonommaksi. Jos pääsis aikasemmin sairaseläkkeelle. Kuka tätä jaksaa vielä kiihtyvämmällä tahdilla sinne n. 68 vuotiaaksi asti?Työvuorossa meitä oli vuosi sitten 6 vuorokaudessa, nyt on 5 työntekijää, eikä ne työt siitä vähene.
Teillähän on vielä hyvä tilanne. Meillä 3 työntekijää ja n. 1000 neliömetriä siivottavaa päivittäin...mitoitus kunnossa ja palkka samoin.
Niin sen pitää ollakin. Duunista pitää saada palkkaa etenkin jos sitä tekemällä kehonsakin laittaa tuusan nuuskaksi.