Päiväkodissa työskentelevät - pari kysymystä!
Onko teillä päiväkodissa työskentelevillä yhteinen kahvihuone?
Hassu kysymys siksi, että mietin työntekijöiden muistamista. Lapseni päiväkotiryhmässä on välillä työntekijöitä myös muista ryhmistä (kaikki ryhmät ovat samassa rakennuksessa). Haluaisin antaa jotakin yhteiseksi lahjaksi niin, että muistaisin samalla sekä ryhmän vakituisia työntekijöitä että ryhmässä vierailevia työntekijöitä. Työntekijät ovat pysyviä eli meillä ei ole samanlaista vaihtelua kuin esim. Helsingin päiväkodeista monessa on.
Ajattelin, että antaisin kahvihuoneeseen yhteiseksi lahjaksi kahvia, teetä, keksejä yms. Miltä tällainen muistaminen kuulostaa?
Kommentit (13)
Matalapalkka-aloilla työnantajat ei kustanna yhtään mitään. Ite kyllä käyttävät työsuhde-etuja.
On kahvihuone, ja ei työnantaja kustanna kahveja
kivalta lahjalta kuulostaa! ihan luksusta on, jos joukossa on jotakin erikoisempaa teetä kuin mustaa liptonia.
T. teenjuoja
Mitä väliä? Heittävät roskiin jos eivät tarvi
Vierailija kirjoitti:
kivalta lahjalta kuulostaa! ihan luksusta on, jos joukossa on jotakin erikoisempaa teetä kuin mustaa liptonia.
T. teenjuoja
Millainen tee olisi mieleesi?
Ap
En ole töissä päikyssä, mutta tuollainen yhteinen lahja on kivempi kuin joku yksittäinen muki tai tuikkukuppi. Yhteisestä kahvihuoneesta myös todennäköisemmin häviää jonkun suihin ne kahvit ja keksit, vaikka yksittäiselle työntekijälle joku maku ei maistuisikaan.
Yhteinen kahvihuone on, ja lahjat/tarjottavat otetaan ilolla vastaan, ilman suuria laatukriteerejä.
Espoo alkoi ainakin vastikään tarjoamaan kahvia talon puolesta, mutta tämä ei liene vielä tavallista.
No onhan se taukohuone tietenkin. Kahvi tai tee on ehkä vähän tylsä koska se menee sinne kaappiin missä on henkilökunnan itsensä ostamat samat. Et tule lahjoinesi kauhean huomatuksi.
Jotain sinne taukohuoneen pöydälle. Keksejä, suklaata, itse leivottu kakku...
Oheen kiva kortti niin lahjaksi huomataan.
Yleensä kahvissa on henkilökunnalla joku sovittu merkki joten joku muu merkki saattaa jäädä kaappiin. Teet yleensä jokainen tuo itse koska mitä kukakin juo.
Parasta on herkut.
Me vakkarit kahvitauotamme milloin lystäämme ja sivari sekä harkkari tekevät oikeat työt.
T: tarhan täti
Pöllin aloittajan idean joululahjaksi! Parhaat herkut kehiin: suklaata, keksejä vai jotain muuta? Ei mitään käryä työntekijöiden mahdollisista allergioista.
Ja vielä aloitukseen liittyen lisäkysymys: kustantaako työnantaja teille kahvihuoneeseen kahvit ja teet vai täytyykö ne hankkia omalla rahalla?
Ap