Älkää jättäkö syömästä lautasta tyhjäksi, sillä Afrikassa nähdään nälkää
Kommentit (10)
Muistan .Ruokaa ei saanut heittää menemään koska kaikilla ei ole ruokaa . Ihan hyvä opetus .
Ihan hyvä ohje. On hyvä asettua välillä toisen asemaan ja lapsena varsinkin mietti, että miten toisilla lapsilla oli hankalaa. Opettaa näin arvostusta siihen mitä itsellä on ja on kiitollinen siitä joskus pahastakin ruoasta mitä pöytään laitetaan.
Vierailija kirjoitti:
Minä olen nyt lihava mutta afrikassa nähdään edelleen nälkää.
-Ismo Leikola-
Yksittäisen ihmisen ruoanjätteillä ei ole mitään merkitystä nälänhätään tai ilmastoon. Se on kapitalismin keino siirtää vastuu lapsesta alkaen ihmisille eikä yhteiskunnan tarvitse tehdä mitään.
Se on niiden ongelma, jos ei osaa rakentaa toimivia yhteiskuntia. Pitääkö kaikki laittaa vankilaan jos jotkut ihmiset tekee rikoksia?
Mulla on syömishäiriö, on ollut lapsesta saakka. Kaiketi jonkinlainen aistiyliherkkyys, näin olen itse aikuisena päätellyt. Muitakin neurologisia sairauksia löytyy. Minä siis syön, mutta ruokavalioni on todella rajoittunut. Lapsena tämä aiheutti valtavasti ongelmia, ja minulle puhuttiin aina näistä Afrikan lapsista, ja kuinka he mielellään söisivät ruokani. No, olisin minäkin syönyt, jos olisin saanut ruokaa, jonka jollain tavalla sairas pääni hyväksyy. Minulle jäi traumat tuosta Afrikan lapset -hokemasta.
Hautausmaat ovat täynnä suomalaisiakin ihmisiä jotka eivät tänä päivänä saa ruokaa syödäkseen!!
Minä olin nirso syömään lapsena ja muistan hyvin, kuinka vanhempani ja isosiskonikin jankuttivat minulle, että minut pitäisi lähettää nälkämaahan, kun en suostu syömään. En syönyt siltikään, koska en hallunnut syödä. Toisten nälkä ei paljon vaikuta siihen, saatana.
Kirosin, koska tuollaisella tai millään pelottelulla ei saada hyvää aikaan. Typerää kasvatusta.
Meillä kotona ei ollut ylipäätään pakko syödä.
Olin kuitenkin oppinut että on kohteliasta syödä lautanen tyhjäksi. Jos vatsani ei ollut ihan täynnä ja ruoka oli "syötävää" niin noudatin tuota.
Noh. Naapuriin muutti ikäiseni tyttö jonka luona joskus kävin kylässä. Tarjosivat ruokaa ja kun sain lautaseni tyhjäksi niin kauhistuin siitä että kaverin äiti alkoi lappaamasn lisää ruokaa lautaselle ja ks äiti kauhistui siitä että mulle ei varmaan kotona tarjota riittävästi ruokaa kun on niin kova nälkä ettei sitä jäänyt yhtään lautaselle. :D
Ks mammalla meni överiksi siinä että hän lappasi lautasen täyteen. Ruuan lisäksi tarjosi jälkiruokaa vähintään kahta eri sorttia ja niin paljon kuin jaksaa syödä. Juomalasit oli täynnä eri juomia ja ne täytettiin heti jos tulivat tyhjiksi.
Mua itketti että en jaksa toista täyttä ruokalautasellista syödä ja harmitti että noin paljon ruokaa menee hukkaan minun takiani.
Eihän se mamma siitä harmistunut. Heidän kulttuurissa ruokaa täytyi olla tarjolla riittävästi ja saada syödä niin paljon kuin jaksaa/haluaa.
Meillä kotona oli ihan sama ajatus mutta toteutus eri.
Minä olen nyt lihava mutta afrikassa nähdään edelleen nälkää.