Pääsykokeista tämäkin
Valmistun kohta maisteriksi alalle, joka ei kiinnosta yhtään ja jonkin aikaa olen haaveillut oikikseen pyrkimisestä. Mutta lannistuin aika paljon kun kerroin sivulauseessa tästä Hki:n oikikseen aikoinaan ensi yrittämällä päässeelle äidilleni, jonka mielestä sinne on niin vaikea päästä että en minä sinne pääse. Pitääkö olla nero sinne päästäkseen? Ylioppilastodistuksesta en saane paljoa/ollenkaan pisteitä kun sen suorittamisesta on jo 9 vuotta.
Kommentit (3)
Mistä hän voi sen tietää pääsetkö vai etkö? Ei kun yrittämään vaan, jos sinusta tuntuu siltä, että haluat sinne opiskelemaan.
Niin vaan olen minäkin OKL:ssä, vaikka pyrkimisvuonna juuri tämä okl oli kaikista suosituin. Enkä todellakaan ole ollut mikään "kympintyttö" koulussa!
ja sit unohtaa kaikki luovuus ja tähdätä ulkoaoppimiseen ja oikeaan juridiseen kieleen. Niillä siellä kilpaillaan.
Sit kun valmistuu, luovuudellekin voi taas olla sijaa, mut pääsykokeissa ei yhtään ja opinnoissakin aika vähän.
Helsingin oikikseen pääsee kyllä, kun vain lukee tarpeeksi ja tietenkin pystyy omaksumaan lukemansa pikkutarkasti. Itsellä on sieltä valmistuneita ja hyvin pärjänneitä kavereita, joiden lukiotodistus ei ollut kummoinen, mutta ovat sitten oman alan löydettyään menestyneet ihan hyvin.