Miten olla hyvä täti?
Eli isoveli ilmoitti perheenlisäyksestä, ja musta tulee täti keväällä. Mulla ei ole omia lapsia, enkä kamalasti ole lasten kanssa ollut tekemisissä. Yleisesti ottaen tykkään kyllä lapsista.
Haluaisin olla hyvä täti lapselle, mutta mietin että miten se käytännössä onnistuu. Hoitoa lapsi ei tule minun taholtani tarvitsemaan, koska sillä on mummuja ja pappoja jotka melkein riitelevät kuka saa lapsen hoitoon. Minä en myöskään luota taitoihini lasten kanssa niin paljon, että välttämättä uskaltaisin lasta yksin hoitaa. Toki jos joskus on tarvetta, tietysti hoidan.
Mutta haluaisin siis kuulla muita kuin hoitoon liittyviä neuvoja, miten olla hyvä täti, ja tärkeä henkilö lapsten elämässä? Mitä te toivoisitte esim. lastenne tätien tekevät ja puuhaavan?
Kommentit (4)
Monesti tädit, sedät, enot esim. synttäreille tullessaan tyrkkäävät vain lahjan lapselle ja sen jälkeen keskittyvät muihin aikuisiin (tai omiin lapsiinsa) eivätkä yhtään välitä kommunikoida lapsen kanssa. Lapsi tykkää siitä että häneen oikeasti keskitytään, kysellään kuulumisia, ihaillaan lelujaan, askartelujaan yms.
ihan vauvasta asti ole läsnä. Isompana vie eläintarhaan, elokuviin, ostoksille,piknikille mistä ikinä lapsi tykkääkään.
tai siis yleisemmin ottaen -leiki, leiki, leiki! Mua ärsyttää ne kaikki tädit mtv:t jotka käy täällä lahjomassa lapsiamme huippuvaikeilla askartelukirjoilla ja jättävät mut tekemään niitä sitten lasten kanssa.....
koska hän on maailman paras täti! ;)
Jos hän saa ikinä lapsia, toivottavasti osaan olla lähellekään samanlainen täti hänen lapsilleen. Kaikki meidän kolme lasta rakastaa tätiään. Tosin täytyy myöntää, että lapsettomana hänen on aika helppo olla maailman paras täti, hänellähän ei ole itsellään lapsia jotka vaatisivat aikaa ja huolenpitoa.
Sisko askartelee ja pelaa lasten kanssa, mutta ennen kaikkea hän on aidosti kiinnostunut lasten asioista ja tapahtumista. Hän myös välillä vie lapsia teatteriin tai elokuviin. Joskus ostelee jotain pientä, mutta sitäkin merkittävämpää eli vaikka 2 euron gogo-pussin, siis niitä turhuuksia joihin äiti ei laita rahaa, mutta jotka lapsille on tärkeitä. ;)
Joskus tulee meille yöksi, lasten mielestä se on tosi hauskaa, tekevät siskonpedin lattialle ja supisevat siellä porukalla.
Mä uskon, että jos sä aidosti olet kiinnostunut lapsesta, susta tulee hyvä täti. lapsille ei merkkaa lahjat tai tavarat lainkaan niin paljon kuin se, että joku aikuinen on kiinnostunut heistä!