Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huoh, työpaikan ihmissuhdekuvioita

Vierailija
07.10.2010 |

Pakko tilittää nimettömänä...



Tänä aamuna kun tulin kahvihuoneeseen, yksi työntekijä (vaikka A) ei sanonut ollenkaan huomenta eikä osallistunut rupatteluun jonka aloitin. Vähitellen huomasin että tunnelma on vaivaantunut.

Myöhemmin kysyin yhdeltä toiselta työntekijältä (vaikka B), oliko jotain tapahtunut, ja kuulemma tämä A oli riidellyt aamulla työntekijä C:n kanssa jostain työhön liittyvästä asiasta, siis ilmeisesti jostain miten pari työtehtävää jaetaan tms. A ja C siis tekevät täysin samanlaista työtä ja voivat keskenään jakaa työtehtäviä.



A on joutunut ennenkin ristiriitatilanteisiin muiden kanssa, mutta kokee itse, että häntä simputetaan, kytätään jne. Välillä on sanonut suoraan, että hänen henkiset voimavaransa eivät riitä. Olen siis sivukorvalla kuullut, kun hän on sanonut näin muille. Kyllähän minäkin aluksi 'symppasin' häntä, vaikka olenkin pysynyt riitojen ulkopuolella (oma ammattini ja työni sisältö on erilainen, käyn lähinnä samassa kahvihuoneessa, enkä tiedä muiden työkuvioista kauhean tarkasti).



Mutta nyt on alkanut itsellekin tulla sellainen olo, että onko tuo nyt fiksun aikuisen ihmisen käytöstä, jos jonkun riidan päälle pitää sitten olla kaikille muillekin huomenta sanomatta jne. Onkohan hänen omat vuorovaikutustapansa niin heikot, että ei pysty keskustelemaan asioista asioina vaan ottaa kaiken henkilökohtaisena loukkauksena.



Eipä mulla oikeastaan mitään kysyttävää ollut, piti vaan saada purkautua.. jospa sitä sitten hommiin rupeasi.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yhdeksän