ehkäisy synnytyksen jälkeen
Täysimetyshän toimii ehkäisynä, mutta oliko siinä joku aika että pitää imettää 4 tunnin välein? Vai riittääkö että vaan täysimettää?
Ja tietysti että lapsi ei ole yli 6kk ja menkat ei ole alkanut.
Joo, tiedetään että kortsut on olemassa mutta kun kumpikaan ei tykkää!
Kommentit (4)
olen täysimettänyt kaikkia kolmea lastani. Esikoista päivällä tunnin välein ja yöllä max 3 tunnin välein/ menkat alkoi 8vkoa synnytyksestä. Tokalla alkoi menkat vasta 6kk vaikka täysimetin 5,5kk. Kolmannella alkoi menkat heti jälkivuodon perään, eli vuoto loppui ja alkoi taas parin päivän päästä täysimetyksestä huolimatta ja ei varmati ollut ollut yli 3h imetysväliä. Eli minulla olisi ollut mahdollista tulla raskaaksi alle 2kk synnytyksestä täysimetyksestä huolimatta kahteen kertaan. En omalla kohdallani uskaltaisi ikinä luottaa siihen ehkäisytehoon.
monta vuotta lapsen syntymän jälkeen
Lapsi alle 6 kk ikänen
Menkat ei ole alkanu
Imetys säännöllinen, ei yli 4 h taukoja. Silloin imetys muistaakseni 98 prossanen.
Itsellä menkat on alkanu heti uudestaan, lapsi nukkunu täydet yöt pari viikkosesta (en herättäny erikseen syömään). Tulin raskaaksi kun esikoinen 3 kk, annettiin tulla kun tulee.
Esikoinen lopetti itse rintaruokinnan kun raskauduin.
ajattelin kysäistä ens neuvola käynnillä
-ripe rv18+1